GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

20’LİK DİŞLERİN EVRİM SÜRECİ

20'lik Dişlerin Evrim Süreci

0

20’LİK DİŞLERİN EVRİM SÜRECİ

 

Hazırlayan: MEDİNE COŞKUN/GDH HABER

EVRİM NEDİR?

     “Yeryüzünde yaşayan canlıların en ilk başlangıçtaki durumlarından günümüzdeki çeşitliliğin ortaya çıkmasına kadar geçirdikleri değişikliklerin tümü”

20’lik DİŞ NEDİR? NE ZAMAN ÇIKAR?

     Her ne kadar adı 20’lik diş olsa da,20 yaşında çıkacak diye bir sonuç yoktur.Bazen 17-18 yaşlarında da çıkar.Dişlerin çıkmasında belli bir sıralama olduğu için en son 20’lik dişler çıkar.Insan 20 yaş dişinin sürme zamanlarında daha eğitimli olduğu için “akıl dişi” olarak da adlandırılır.

20’lik DİŞİN EVRİM SÜRECİ

     Evrimsel biyolojinin gelişimiyle birlikte insan evrimine ışık tutulmuş, daha sonra da körelmiş organların varlığı açıklanmıştır.20 yaş dişleri de insanda görülen 40’tan fazla körelmiş organ ve yapıdan sadece biridir.

     Evrim kuramına göre insan türü günümüzden 6 milyon yıl kadar önce şempanzelerle ortak olan atamızdan ayrılarak, günümüzdeki insana kadar evrimleşmiştir.İnsan gelişimi sürecinde yeni özellikler kazanıp,bazı özelliklerini kaybetmiştir.Bunlardan biri de beslenmenin değişimine bağlı olarak yapısal evrim geçirmesidir.

     İlk çağlarda insanlar meyve ve sebze ile beslenmekteydi.Yeşilliklerde bulunan selüloz adlı polimolekül sindirimi zor bir madde idi.Selülozun sindirimini artıran faktörlerden bir de mekanik olarak iyice öğütülmesiydi. Güçlü ve geniş çeneye sahip olanlar sebze ve meyveleri iyice öğüterek selülozdan alması gereken besini maksimum seviyede alıyorlardı.

      İnsanlar meyve ve sebzelerden sonra etle tanıştı.Et, meyve ve sebzelere oranla besin değeri daha yüksek bir yiyecek türüydü.İnsanlar etle birlikte daha iyi beslenmeye başladı.Bu duruma bağlı olarak insanda beyin gelişmeye ve genişlemeye başladı.Beyinin genişlemesine bağlı olarak beyine yer açmak için çene küçülmeye başladı. Çene küçülürken dişlerde küçülmeye başladı.Fakat diler çeneye göre daha az değişim yaşadılar.Çene küçülünce 20’lik dişin konumu kayboldu.20’lik dişe yer kalmayınca bazı insanlarda 20’lik diş hiç oluşmadı.

       Eskiden popülasyonlarda %99 oranında 20’lik dişler ağızda mevcuttu.Günümüzde insanların %35’inde 20’lik diş hiç oluşmamıştır.Tazmanya’da yaşayan Aborjinlerde mevcut popülasyonda 20’lik dişler hiç kimsede çıkmamaktadır.Meksika yerlilerinde bulunan tüm insanlarda ise 20’lik dişler bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

1-YİRMİLİK DİŞ ÇEKİMİ SONRASI PARESTEZİ

2-OSTEORADYONEKROZ

3-FRENEKTOMİ NEDİR?

 

 

 

 

      Kaynakça: https://evrimagaci.org/20-yas-disi-nedir-neden-sorun-cikarir-259

https://www.researchgate.net/publication/338257872_Biyoloji_Acisindan_Evrim_Nedir_Ne_Degildir

https://dentbalat.com/blog-detay/20-lik-Dis-Nedir

https://youtu.be/61fzI3TzZOI

 

Hazırlayan: MEDİNE COŞKUN/GDH HABER
Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments