GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

AĞIZ GARGARALARI

Ağız Gargarası Nedir? Ne İşe Yarar?

0

AĞIZ GARGARASI NEDİR NE İŞE YARAR?

Ecem Özkan-Bilimsel Araştırma Koordinatörlüğü

        Ağız gargaraları veya ağız durulamaları, ağız hijyenini arttırmak için hasta tarafından etkili bir ev bakım sistemi olarak kullanılan antiseptik solüsyonlardır. Diş hekimliğinde ağız gargaraları çeşitli tedaviler için ve koruma amaçlı kullanılmaktadır. Ağız içi hijyeni sağlamakla beraber bir sonraki gıda tüketimine kadar korur ve ferahlatır. Çoğu insan ağız gargaralarını ferah bir nefes için kullanır ancak bunun yanında birçok sorunun önleyicisi olabilmektedir. Antibakteriyel etkinlikleri sayesinde çürükten ve periodontal hastalıktan korunmada, cerrahi operasyonların ağız mukozasında yol açlığı zararlı etkilerin azaltılmasına yardımcı olurken; florürlü ağız gargaraları diş çürüğünden korunmada ve dişteki hassasiyetin azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Diş eti hastalıklarını kontrol altına alan gargaralar da mevcuttur.

 

       GARGARA NASIL KULLANILIR?

       Dişlerinizi iyice fırçalayıp diş ipi ile başlayın. Florürlü diş macunu ile fırçalıyorsan gargara kullanmadan önce bir süre bekle. Gargara, diş macunundaki konsantre florürü yıkayabilir.  Başka bir zaman kullanmanız, florürün diş çürüğünü engelleme potansiyelini en üst seviyeye çıkartacaktır. Tercih ettiğiniz ağız durulamasını ürünle birlikte verilen bardağa veya plastik bir ölçü kabına dökün. Ürünün size talimat verdiği kadar gargara kullanın. Genellikle 3 ila 5 çay kaşığı arasındadır. Bardağı ağzınıza boşaltın ve çevirin. Onu yutma. Gargara, yutmak için tasarlanmamıştır ve içerseniz işe yaramaz. Durulama sırasında 30 saniye gargara yapın. Bir saat ayarlamak isteyebilir veya kafanızda 30’a kadar saymayı deneyebilirsiniz. Ağız kokusu için gargaranın ne zaman kullanılacağına dair gerçekten zor ve hızlı bir kılavuz yoktur. Ancak fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan hemen sonra kullanmadığınız sürece diş minesini güçlendirmek veya diş eti hastalığı ile savaşmak işe yaramayacaktır. Çoğu gargara ürünü, fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra bunları günde iki kez kullanmanızı önerir.

 

         AĞIZ GARGARALARININ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

         Yararlarının yanında, ağız kanseri gelişiminin alkol içeren ağız gargaralarının kullanımı ile arttığı veya katkıda bulunduğu önerisini kabul etmek için yeterli kanıt olduğunu gösteren literatür bilgisi mevcuttur .Bu ürünlerin çoğunun in vitro oral mikrobiyal biyofilmlere nüfuz etmede ve oral bakteriyel yükü azaltmada etkili olduğu gösterilmiş olsa da, gerekirse kullanımlarını kısa süreli terapötik durumlarla sınırlamak akıllıca olacaktır. Belki de alkol içermeyen gargaraların kullanımı da eşit derecede etkili olabilir. Sigara ve alkol kullanmayan alkol içeren ağız gargaraları kullanıcıları için ağız kanseri edinme riskinin neredeyse beş kat arttığını belirtmektedir. Çocuklarda diş erozyonu ve kazara zehirlenme dahil olmak üzere çeşitli ana gargaraların yan etkileri de vardır.

 

                  AĞIZ GARGARALARI SİZİ COVİD-19 ‘DAN KORUYABİLİR Mİ ?

         Bilimsel bir araştırmaya göre gargara, koronavirüsü laboratuvar ortamında 30 sn sonra öldürebilir. Cardiff Üniversitesi’ndeki bilim adamları, reçetesiz satılan ağız gargaralarının virüsü yok etmeye yardımcı olabileceğine dair “umut verici işaretler” olduğunu keşfettiler. Üniversite raporu, en az% 0,07 setipiridinyum klorür (CPC) içeren gargaraların, bir laboratuarda virüse maruz kaldıklarında virüsü ortadan kaldırabilme yeteneğini gösterdiğini belirtiyor. CPC maddesinden bahsedecek olursak: CPC, insanlarda kullanım için güvenli olan bir amonyum bileşiğidir .CPC% 0.05 , mukozal tahriş ve CHX ile ilişkili lekeler geliştiren hastalarda alternatif olarak diş plağı ve diş eti iltihabını azaltmak için kullanılmıştır. CPC’nin antiviral etkisi gripli hastalarda gösterilmiştir. Öksürük , boğaz ağrısının süresini ve şiddetini önemli ölçüde azaltmıştır.SARS-CoV-2 üzerindeki olası bir etki hakkındaki hipotezler, lizozomotropik etki mekanizmasına ve viral kapsidleri yok etme kabiliyetine dayanmaktadır. Bu bulgular, CPC’nin koronavirüsler gibi diğer zarflı virüslere karşı etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak tüm bunlara rağmen kesin bilgiye 2021 yılında ulaşılması planlanıyor.

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

1-KÖK KANAL MEDİKAMENTLERİ

2-BEYİN DALGALARI

3- YANAN AĞIZ SENDROMU

 

 

KAYNAKÇA :

https://www.researchgate.net/profile/Ertugrul_Ercan2/publication/289534660_Bes_Farkli_Agiz_Gargarasinin_Antimikrobiyal_Etkinliklerinin_Degerlendirilmesi_Evaluation_of_Antimicrobial_Activity_of_Five_Different_Mouth-Rinses/links/568fb4de08aef987e56b5f8f.pdf

https://www.healthline.com/health/how-to-use-mouthwash#frequency

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0266435620304034

https://www.bbc.com/news/uk-wales-54971650#:~:text=Mouthwash%20can%20kill%20coronavirus%20within,help%20to%20destroy%20the%20virus.

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments