GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

AĞIZ İÇİ AKSESUARLAR

Ağız içi aksesuarlar nelerdir? Ağız içi aksesuarların zararları olabilir mi?

0

 

AĞIZ İÇİ AKSESUARLAR

HAZIRLAYAN: ASLI SEN YAVUZ/ EDİTÖRLÜK

ağız içi aksesuarlar

Ağız içi aksesuar denildiği zaman çoğumuzun aklına ilk önce piercing gelir. Peki ağız ve çevresine yapılan piercinglerin ne gibi zararları olabilir?

Piercing, cildin ve altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ve takı ya da iğne takılması usulü ile gerçekleştirilen vücut süsleme sanatıdır. Kişisel olarak diş estetiği ve gülüş estetiği anlamında hoş göründüğü düşünülebilir fakat sağlık için tehlikeli olabilirler.

AĞIZ PİERCİNGLERİ NEDENİYLE KARŞILAŞILABİLECEK TEHLİKELER

AĞIZ PİERCİNGLERİ NEDENİYLE KARŞILAŞILABİLECEK TEHLİKELER

Ağız piercingleri nedeniyle karşılaşılabilecek tehlikeleri Amerikan Diş Hekimleri Birliği şu başlıklarla açıklamıştır:

Enfeksiyon, ağrı ve şişlik:

Ağız çok miktarda bakteri barındıran, bu sebeple enfeksiyon için ideal olan nemli bir ortamdır. Ağız piercingi için yapılan delme işleminin, dilin şişmesine neden olması, nefes alıp vermeyi sağlayan hava yolunu potansiyel olarak bloke etmesi dahi mümkündür.

Diş etlerine, dişlere ve dolgulara zarar verebilme ihtimali:

Piercing materyalini ısırma veya oynama alışkanlığı diş etlerine zarar verebilir ve çatlak, çizik veya hassas dişlere yol açabilir. Bunun sonucu dişlerde ve diş etlerinde enfeksiyonlar gelişebilir. Piercing materyalinin ısırılması, dolguların çatlaması ve kırılmasına neden olabilir. Dişlerin arasında ısırılabilecek konumdaki piercingler bu sebeple dişlere, dolgulara ve yumuşak dokulara zarar verebilir

Metallere karşı aşırı duyarlılık:

Ağız piercingi takılan bölgede ve çevresinde özellikle metale hassasiyeti bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

Sinir hasarı:

Piercing uygulaması için yapılan delme işleminden sonra, dil ve dudakta geçici uyuşma oluşabilir. Bu durumun birkaç saatte geçmesi gerekirken sinir hasar görürse, dudaklarda ve dilde aylarca süren bölgesel yüz felci olarak tanımlanan facial paralizi oluşabilir. Hasar gören sinir, tat alma duyusunu ve ağız hareketlerini olumsuz etkileyebilir.

Kanama:

Dildeki kan damarlarının zarar görmesi, ciddi kan kaybına neden olabilir.

Diş tedavilerinde zorluklar:

Piercing materyalleri diş röntgeni çekilirken X-ışınlarını engelleyerek sorun oluşturabilir.

AĞIZ İÇİ YAPILAN PİERCİNGTEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

AĞIZ İÇİ YAPILAN PİERCİNGTEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Piercing; bu konuda uzman kişilerce ve steril araçlar kullanılarak, hijyenik ortamlarda yapılması gereken bir işlemdir. Piercing takıldıktan sonra da delinen bölgede, enfeksiyon oluşmaması için piercingin el ya da başka şeylerle temas etmemesine ve ağız içi hijyenine son derece özen gösterilmedir.

Yenilen ve içilen her şeyden sonra ağız mutlaka çalkalanmalı, dişler mutlaka günde 2 kez fırçalanmalıdır. Dil piercinginin genellikle 3-4 haftada iyileşmesi beklenir. İyileşme süresinin uzaması durumunda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Delinen bölge iyileştikten sonra dikkat edilmesi gerekenlerin başında, yemek yerken ve uyurken piercingin çıkarılması gelir. Aksi halde dil, damak, yanak içi ve dişler zarar görebilir. Ayrıca piercingi yutma tehlikesi vardır. Çıkarılan piercingin antiseptik ağız temizleme sıvılarıyla yıkanması ve üzerinde oluşan plak tabakasının giderilmesi için fırçalanması gerekir.

KAYNAKÇA

1-Ağız Piercingleri, Zararları, Tehlikeleri, Diş Estetiği Tedavisi, 28 Haziran 2018,

2-Dil piercingi sağlığa zararlı mı, Merih Keçe, https://www.hurriyet.com.tr/aile/yazarlar/merih-kece/dil-piercingi-sagliga-zararli-mi-376598

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN

OSTEOMYELİT

MUAYENEHANELERDE CORONA VİRÜSE DİKKAT!

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments