GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Akrilik Tablo Çalışması

Akrilik Tablo Nasıl Yapılır?

0

Akrilik Tablo Çalışması

Herkese merhabalar, Ben Ayşenur Kızılok. Bu yazımda sizlerle benim de ilk defa denediğim ama yaparken çok keyif aldığım bir çalışmamdan bahsedeceğim. Bu denememden sonra tablo çalışması benim için hobi halini aldı. Aslında bu çalışma ile kendimi daha çok keşfettiğimi de söylemek isterim. Ben, bir  YouTube videosu üzerinden izleyerek yaptım. Profesyonel olmadığım için izlediğim adımları ve kullandığım yöntemleri amatörce sizlerle paylaşacağım. 

 

Öncelikle ihtiyacınız olacak ve herhangi bir kırtasiyeden ya da çeşitli internet sitelerinden rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler:

 • Tuval   ( İstediğiniz boyutta alabilirsiniz ben 35×50 boyutunda tercih ettim.)
 • Akrilik Boya ( Marka kısmı bence bu işi ne kadar profesyonel yaptığınıza göre değişir. Hobi olarak yapanlar için fiyat performansı güzel olan bir marka tercih edilebilir. Ben çalışmayı yaparken koyu mavi, açık mavi, beyaz, siyah ve mor kullandım.)
 • Akrilik Boya Fırçası ( İlk defa deneyecek ya da birkaç kez yapmış olanlar için kısaca hobi odaklı olarak kolay dökülmeyen ve dayanıklı fırçalar tercih edilebilir diye düşünüyorum.)
 1. Geniş yüzey fırçaları(yıkama fırçaları)  ya da Düz fırça: Geniş yüzey fırçaları, diğer fırçalara göre oldukça büyüktür ve tuval ya da kağıttaki boyayı hızlı bir şekilde dağıtmak için kullanılır. Düz fırça, geniş yüzey (yıkama fırçası) fırçasına çok benzer fakat o kadar kalın olmamakla birlikte kılları kenarlarda yuvarlaktır. Yıkama fırçasına göre daha kontrollü bir gidişat sağlar.(Ben düz fırça olarak 18 numaralı bir fırça tercih ettim.
 2. Çizgi fırçası, uzun ve ince kıl yapısına sahip fırçalardır. İnce ayrıntıları çizmek ya da yazmak için kullanılır. ( Ben çizgi fırçası olarak 4 numara tercih ettim.)
 • Fırça Temizleme Kabı

  ( Çok rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün fakat evdeki herhangi bir kullanılmayan bardak da iş görebilir.)

 • Palet
 • Alüminyum Folyo

  ( Her markette rahatlıkla bulabilirsiniz.)

 • Siyah karton ve makas
 • Kulak çubuğu

Yapım aşamalarımı görsellerle anlatacağım:

 

Kartonu daire şeklinde ve tuval boyutuna göre ayarlayarak kestim ve çift taraflı bantla sabitledim sonra boyaları  çizgi ve noktalar şeklinde bolca tuvale uyguladım.)

Akrilik

Düz fırça ile tuvale döktüğüm boyaları üst kısımdan başlayarak dikkatlice dağıttım.( Bu aşamada dikkatli ve hızlı olmalıyız çünkü akrilik boya çabuk kuruyabilir sonraki aşamalar için kurumamış ve bol kalmış olması gerek.)

Akrilik Akrilik

Alüminyum folyodan bir miktar kesip top haline getirdim ve çalışmama bastırıp çektim. ( Bu kabartı görünümünün oluşmasını sağlıyor.) Önce orta mavilikteki kısımlardan başlayıp sırasıyla açık mavili alt kısım, koyu mavili üst kısım, daire etrafındaki mor kısımlar, üst köşelerdeki siyah kısımlar, en alt kısımdaki siyahlığa uyguladım. ( Boyayı az gördüğünüz yere boya ilavesi yaparak alüminyum folyo uygulayabilirsiniz)

Akrilik Akrilik

Çeşitli bölgelere alüminyum folyo ile beyaz ve mavi akrilik boya uyguladım. Sonrasında boyaları kurumaya aldım ve kuruduktan sonra alt kısımdaki düz siyah kısma tarak ile hafif hafif küçük adımlarla yukarı ilerleterek ot görünümü verdim ardında siyah yuvarlak kartonu kaldırdım, tuvalde boyasız kısım kalmaması için kartonu kaldırdığım bölgeye beyaz akrilik boya dökerek çizgi fırçasıyla yaydıktan sonra aynı şekilde alüminyum folyo uyguladım. Bu kısım “ay” görüntüsü için.

 Akrilik Akrilik Akrilik

Doğal olması adına çeşitli bölgelere alüminyum folyo ile siyah ve mavi renklerini dokundurdum aynı zamanda renklerin birbiri ile uyumlu olması için ve geçişlerin keskin değil daha yumuşak olması adına bazı kısımlara mor ve beyaz renkleri alüminyum folyo ile uyguladım.

Akrilik Akrilik

İki yanlara çizgi fırçası ile ağaçları çizdim. ( Yaprak görünümü için alüminyum folyoyu siyah boyaya batırıp ağaçların dal ve yaprak olan kısımlarına bastır-çek şeklinde uyguladım. Sonrasında kulak çöpü ile beyaz noktalar yaptım.

Akrilik Akrilik

Resmim kuruduktan sonra ayın ortasına balerinin çizgi fırçası ile çizdim

Akrilik

Birçok yöntemi kullanarak resim yapmak işte bu kadar kolay ve zevkli. İlk etapta pek bir şeye benzemeyecek gibi gelse de bittiğinde ortaya çıkardığınız resimle mutlulukla doluyorsunuz. Ben bu ve bunun gibi çalışmalar için yararlanabileceğiniz ve video olarak da izleyebileceğiniz link ekliyorum. Şimdiden herkese kolay gelsin. Benimkinden çok daha güzel tablolar ortaya çıkarırsınız biliyorum.:)

 

https://www.youtube.com/watch?v=yzlb0H37TYM&list=RDCMUCHm9SiOLG8UoBT8STWY5mVA&start_radio=1&t=280

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments