GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

AMALGAM TATTOO

Amalgam Tattoo Nedir? Belirtileri Nelerdir? Semptomları Nelerdir?

0

 

AMALGAM TATTOO

(AMALGAM LEKESİ)

GDH HABER / İREM BULUT

Amalgam Tattoo Nedir? Belirtileri Nelerdir? Semptomları Nelerdir?

 

Amalgam Dolgu Ve Amalgam Lekesi

 Dişlerde yetersiz bakım nedeniyle, ağızda bulunan bakterilerin oluşturduğu plak ya da kalan yiyecek artıklarında oluşan asitler nedeniyle çürüme meydana gelir ve diş oyukları oluşur. Çürüme nedeniyle oluşan boşlukların, doku dostu bir madde ile doldurularak, dişin kurtarılmasına yönelik tedavilere dolgu denmektedir. Dolgu maddesi olarak, gümüş, kalay, bakır ve çinko alaşımının cıva ile karıştırılarak elde edildiği amalgam adı verilen maddenin kullanılması ile yapılan dolguya amalgam dolgu denir.

amalg

Tükürüğün içinde bulunan maddelerin civanın serbestleşmesine yol açması nedeniyle, amalgam dolgu bulunan dişin çevresindeki diş ve dokularda cıva birikerek, mavi – gri renkte bir leke oluşturur. Bu lekelere amalgam lekesi adı verilir. Amalgam lekesinin bir diğer adı amalgam dövmesidir. Amalgam dolgu değiştirildiğinde ya da dolgulu diş çekildiğinde zamanla silindiği gözlenmiştir.

amalg

Belirtileri Nedir?

Amalgam dolgulu diş çevresindeki diş ve yumuşak dokularda oluşan gri-mavi lekeler görülmesi amalgam lekesi olarak nitelendirilir. Amalgam dolgu içerisindeki maddelere karşı aşırı hassasiyeti olan bireylerde, alerjik reaksiyonlar ve buna bağlı ağız içi yaraları görülebilir.

 

 

İşaretler Ve Semptomlar:

Amalgam dövmesi genellikle mandibular diş etinde, sıklıkla amalgam ile apikektomi (“kök ucu dolgusu”) yapılan bir bölgede meydana gelir. Diş etinden sonra ağızda herhangi bir mukozal bölge olmasına rağmen alveolar mukoza ve yanak mukozası en yaygın bölgelerdir. Ağrısızdır ve mukozanın yüzeyinde mavi-siyah veya gri renksiz bir leke olarak görünür. Dövmenin sınırları değişkendir ve iyi tanımlanmış, düzensiz veya dağınık olabilir. 

 Nedenleri:

  • Bir amalgam dolgusunun yerleştirilmesi sırasında; Eğer mukozada amalgam tozunun girişine izin veren sıyrıklar varsa,
  • Amalgam dolgunun yerleştirilmesinden kısa süre sonra; özellikle de mesiyal veya distal bir yönü olan bir amalgam dolgusunun yerleştirilmesinden hemen sonra diş ipi kullanılıyorsa ,amalgam parçacıkları diş ipini kirletebilir ve dişler arasında doğrusal amalgam dövmelerine neden olabilir,
  • Amalgam dolgunun parlatılması,
  • Amalgam dolgulu bir diş çekildiğinde,
  • Apisektomiler amalgam dövmesinin yaygın nedenleridir, çünkü amalgam alveolün içine yerleştirilir ve yumuşak dokular üste yerleştirilir.
  • Çürük dişe yönelik yapılan dolgu tedavisinde kullanılan amalgam maddesi içerisindeki civanın tükürük yoluyla serbestleşerek diğer diş ve yumuşak dokularda birikmesi amalgam lekelerine neden olur.

 

Nasıl teşhis edilir?

Çoğu durumda, doktorunuz veya diş hekiminiz bir amalgam dövmesini sadece ona bakarak inceleyebilir, özellikle de yakın zamanda diş çalışması yaptıysanız veya yakınlarda bir amalgam dolduruyorsanız. Bazen, işaretin metal içerip içermediğini görmek için bir röntgen çekebilirler.

Noktanın bir amalgam dövmesi olup olmadığından hala emin değillerse, hızlı bir biyopsi prosedürü uygulayabilirler. Bu, noktadan küçük bir doku örneği almayı ve kanser hücrelerini kontrol etmeyi içerir. Oral biyopsi, doktorunuzun melanomu veya başka bir kanser türünü dışlamasına yardımcı olacaktır.

amalg

Komplikasyonları Nedir?

Amalgam içerisindeki civanın tükürük yoluyla serbestleşerek vücutta birikmesi kronik cıva zehirlenmesine neden olabilir. Serbestleşen civanın böbrek ve beyinde biriktiği, beyinde biriken civanın alzheimer gelişimine etkili olduğuna yönelik inanışlar mevcuttur. Multipl Skleroz Hastalığı, göz, böbrek, cilt rahatsızlıkları, cinsel fonksiyon bozuklukları, migren gibi hastalıkların ve bazı otoimmün hastalıkların ve kanserlerin tetkikleri sırasında vücutta cıva birikmelerine rastlanmıştır. Kanser riski sebebinin amalgam maddenin oluşturduğu elektrik akımının melatonin üretimini azaltması ve kansere karşı koruyucu bir madde olan melatonin eksikliğine neden olması olduğu düşünülmektedir. Dolgulu diş ve çevresindeki renk değişimi hastaya rahatsızlık verebilir. Ayrıca metal çatal-bıçak kullanımında, amalgam dolgulardaki metal karışımı elektrik akımına neden olabilmekte ve hassasiyet oluşabilmektedir.

 

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Amalgam dolgu yerine tercih edilebilecek dolgu çeşitleri mevcuttur. Hasta, işlem öncesi diş doktoru ile görüşerek kendisine uygun olan dolgu maddesi seçebilir, dişlerde mevcut amalgam dolgular diğer dolgu maddeleri ile değiştirerek amalgam dolgunun komplikasyonlarından korunabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Amalgam dövmeleri herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz, bu nedenle tedavi gerektirmezler. Bununla birlikte, kozmetik nedenlerle kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Diş hekiminiz, lazer tedavisi kullanarak bir amalgam dövmesini kaldırabilir. Bu, bölgedeki cilt hücrelerini uyarmak için bir diyot lazer kullanmayı içerir. Bu hücrelerin uyarılması, sıkışmış amalgam partiküllerinin ayrılmasına yardımcı olur.

Lazer tedavisini takiben, birkaç hafta boyunca yeni hücre büyümesini teşvik etmek için çok yumuşak bir diş fırçası kullanmanız gerekir.

Amalgam dolgulu dişin çekilmesi ile ya da mevcut dolgunun değiştirilmesinden sonra da, amalgam lekelerinin zamanla silindiği görülmektedir.

amalg

Yaşam Stili Önerileri

Ağzınızda koyu veya mavimsi bir doku yaması fark ederseniz, melanom gibi ciddi bir şeyden ziyade bir amalgam dövmesi olma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, ağzınızda karanlık bir nokta fark ederseniz ve yakın zamanda herhangi bir diş işi yapmamışsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Nokta büyümeye veya şekil değiştirmeye başlarsa hemen doktorunuza da başvurmalısınız. Her türlü oral kanseri dışlamak için bölgede biyopsi yapabilirler. Bir amalgam dövmeniz varsa, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur, ancak isterseniz bir lazerle çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.Diş bakımını aksatmamak, ağızda bakteri plağı ya da gıda artıkları nedeniyle asit oluşumunu engelleyerek diş çürümelerinden kurtulmanın en kolay yoludur. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması, diş minelerine zarar verecek sert maddelerin dişlerle temasından kaçınılması önerilir. Dişte çürüme meydana geldiğinde, doktor ile görüşerek en sağlıklı dolgu yöntemi belirlenebilir ve tedavi bu yönde yürütülebilir. Dişlerde mevcut amalgam dolgular varsa, bunlar sağlıklı dolgular ile değiştirilerek amalgam lekelerinden kurtulmak mümkündür.

 

KAYNAKÇA:

https://dermnetnz.org/topics/amalgam-tattoo/

http://saglikasistanim.com/amalgam-lekesi-nedir/#:~:text=Amalgam%20lekesinin%20bir%20di%C4%9Fer%20ad%C4%B1,di%C5%9F%20%C3%A7ekildi%C4%9Finde%20zamanla%20silindi%C4%9Fi%20g%C3%B6zlenmi%C5%9Ftir.&text=Amalgam%20dolgulu%20di%C5%9F%20%C3%A7evresindeki%20di%C5%9F,g%C3%B6r%C3%BClmesi%20amalgam%20lekesi%20olarak%20nitelendirilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Amalgam_tattoo

https://www.dentway.com.tr/amalgam-dolgu-gercegi/

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:
Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments