GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

ANKERLİ (ÇITÇITLI) PROTEZLER

Ankerli Protezler Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

0

ANKERLİ (ÇITÇITLI) PROTEZLER

GDH HABER / HİLAL YILDIRIM

ankerli

Ankerli Protez Nedir?

Ankerli protez, kişilerin dişlerinde meydana gelen eksilme, kırılma gibi durumlarda, tek veya iki diş için uygulanan damak protezidir. Damak kalıbı alınarak uygulanan protez, kişilerin ağzında eksik dişin neden olacağı sorunları önlemeyi hedefler.

Çıtçıtlı protez uygulaması, tam protezin yapılamadığı, az sayıda dişin eksik olduğu durumlarda yapılan bir işlemdir. Uygulama, genellikle ön dişlerde, estetik kaygılarla yapılmaktadır. Bu uygulama ile kişilerin eksik dişlerinden kaynaklanan, yaşam standartlarını düşüren durumlardan kurtulması, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının eksiksiz yerine getirilmesi hedeflenir.

Ankerli (Çıtçıtlı) Protez Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ankerli protez kullanımını gerekli kılan durumlar, kişinin özellikle ön kısımda bulunan diş eksiklikleridir. 1 ya da 2 dişin eksik olması durumunda bu protez çeşidinden yararlanılır. Uygulamada eksik dişler dışında kalan dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Uygulama sırasında yapılacak işlemlerde kullanılan protez, sağlam dişlere tutunacaktır. Bu nedenle kişilerin sağlam dişlerinde herhangi bir zayıflık görülmemelidir. Ayrıca kişinin çene ve diş etlerinde sorunlar görülmesi, erime gibi problemler yaşanması durumlarında ankerli protez uygulanamaz. 

ankerli

Ankerli (Çıtçıtlı) Protezin Avantajları Nelerdir?

Çıtçıtlı protez kullanmanın yararları:

Kısa alışma süresi ve rahat kullanımdır. Bu protez çeşidi, kişilerin kısa sürede uyum sağlayacağı bir kullanım özelliğine sahiptir. Bağlantı bölümlerinin esnek olması, kişilerin takıp çıkarma sırasında zorlanmamasına neden olur. Ayrıca kişiye özel kalıp alınarak yapılması, dişlere ve ağza tam yerleşmesini sağlayacaktır.

 

Ankerli (Çıtçıtlı) Protez Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ankerli protez kullanırken özel olarak dikkat edilmesi gereken konu, protezin takıp çıkarılması aşamasıdır. Protezin sert bir şekilde takılıp çıkarılması, etrafını çevreleyen lastiklerde aşınma ve yırtılmaya neden olur. Bu nedenle protezin uzun ömürlü olmaması durumu yaşanır. Bunun yanında ankerli protez kullanımında, protez ağza iyice yerleştirildikten sonra çene kapatılmalıdır. Aksi halde protezin sağlam dişler arasında ezilmesi, yamulması ve çeneye tam oturmaması durumları meydana gelir. Bu nedenlerle protez kullanımı sırasında kişilerin, protezi iyice yerine yerleştirmeleri gerekmektedir. Protezin dişlere temas eden kısmında bulunan hassas bağlantı kısımları, protezin doğru yerleştirilmemesi durumunda aşınarak yırtılır. Bu nedenle protez kullanılamaz hale gelebilir.

 

Ankerli (Çıtçıtlı) Protez İle Rahat Yemek Yenebilir Mi?

Çıtçıtlı protez ile beslenenler; kesme, ısırma ve öğütme gibi fonksiyonlar sırasında herhangi bir problem ile karşılaşılmamaktadır. Bunun nedeni ise; yapılan protezlerin hem yumuşak dokudan hem de mevcut dişlerden destek alınarak yapılmış olmasındandır. Dolayısı ile hassas protezlerin tutuculuğu, kişiye herhangi bir rahatsızlık vermemektedir.

Ankerli protezler ile yemek yenirken, protezlerin hareket etme gibi bir durumu bulunmamaktadır. Protezler yuvalar içerisine oturtuldukları için protezin yerinden oynaması mümkün değildir. Ancak çıtçıtlı protez işleminin yaptırılmasının üzerinden uzun zaman geçmesi halinde; hassas bağlantıların kastiklerinde gevşeme olma ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda ise; lastiklerin değiştirilmesi ile problem giderilebilmektedir.

 

Ankerli (Çıtçıtlı) Protezde Estetik Bir Problem İle Karşılaşılır Mı?

Ankerli protezlerin görünümüne bakıldığında; estetik açıdan rahatsız olunabilecek bir durum bulunmamaktadır. Hassas bağlantılı protezler, kancalı protezler ile kıyaslandıklarında; daha estetik olmaktadırlar.

Ankerli protezlerde oluşan kırıkların tamirinin süresi; kırığın oluştuğu yere, şekline ve boyutuna göre farklılık göstermektedir. Yine de 1-2 gün içerisinde hasarın onarılması mümkündür.

ankerli

Ankerli (Çıtçıtlı) Protezin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Ankerli protezin kullanım süresine bakıldığında; bu sürenin kişiden kişiye değiştiği görülmektedir. Hassas bağlantılı protezlerin tekrarlanması için destek alınan dişlerde kayıp yaşanması gerekmektedir. Protezlerin hijyenine özen gösterilmesi, iyi bakılması halinde; uzun yıllar süresince kullanılmaları mümkündür. Dolayısı ile kullanım şekline bağlı olarak kullanılabileceği süre de farklılık gösterebilmektedir.

 

Ankerli (Çıtçıtlı) Protez İle Parsiyel Protezin Farkları Nelerdir?

Ankerli protez ile parsiyel protezin farklılıkları aşağıda verilmiştir:

  • Parsiyel protezlerde kullanılan kancalar estetik değillerdir. Ancak çıtçıtlı protezlerde kanca kullanımı yoktur.
  • Mevcut dişlerde işlem yapmadan ankerli protez yapılamamaktadır. Parsiyel protez işlemi öncesinde ise mevcut dişlere bir işlem yapılması zorunlu olmamaktadır.
  • Parsiyel protez yapılacak olan hastanın çenesindeki diş sayısının bir önemi bulunmamaktadır. Ancak çıtçıtlı protez yapılacak olan hastanın çenesinde en az 4 veya 6 dişinin olması istenmektedir.
  • Maliyet açısından kıyaslandığında; ankerli protez daha maliyetli olmaktadır.
  • Çıtçıtlı protezin kullanımı parsiyel proteze göre daha kolay olmaktadır.

 

KAYNAKÇA:
GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

.

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments