GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

ASTIM VE AĞIZ SAĞLIĞI

0

 

ASTIM VE AĞIZ SAĞLIĞI

                                                                                                                                         

                                                                                                                                        GDH HABER / HİLAL YILDIRIM

                                                                                                                                        

Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir, hem büyük hem küçük hava yolları etkilenebilir. Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Ağız ve diş sağlığı problemlerinin bu yaş grubunda sık gözlenmesi astım tedavisinde kullanılan ilaçların ağız sağlığı üzerindeki etkisini önemli kılmaktadır. Bu yaş grubunda şekerli içeceklerin sık tüketilmesi, diyet alışkanlıkları, vitamin eksikliği ve beslenme bozukluğu gibi faktörler söz konusu riski daha da arttırmaktadır.

Astım hastalığı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar diş çürükleri, periodontal problemler, dental erozyon ve dental candida gibi birçok probleme neden olabilmektedir. Astım hastalığının ağız ve diş sağlığına etkileri olduğu kadar, diş hekimliği uygulamalarının da astım hastalığı üzerine etkileri bulunmaktadır.

ABD’deki Periodontoloji Dergisi tarafından yapılan bir araştırmada, astımı olan kişilerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığının sağlıklı kişilere göre yaklaşık 5 kat daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Tüm dünyada yaklaşık 235 milyon insanda bulunan astım hastalığı, ayrıca ağız kuruluğuna neden olabilir ve bu da plak oluşumuna ve diş eti hastalığına yol açabilir. Astımınız varsa, diş sağlığınızı korumak ve plak ve diş eti hastalıklarını uzak tutmak için adımlar atmak önemlidir.

Astım ve Dental Erozyon

Astım hastalarında, bronkodilatör kullanımının yanı sıra ağızdan solunum nedeniyle de ağız kuruluğu artabilmektedir. Tükürük akışındaki bu azalma ile birlikte tükürük içerisindeki total protein, amilaz, peroksidaz, lizozim ve sekretuvar IgA oranları da azaltmaktadır. Tükürük akış hızı ve içeriğindeki değişiklikler erozyon ve çürük riskini arttırmaktadır.

Astım ve Ağız Kuruluğu

Astımınız varsa, ağız yeterince tükürük üretmediği için ağız kuruluğu yaşamanız mümkündür. Kısıtlı hava akışı nefes almayı zorlaştırdığı için, astımı olan kişilerde sıklıkla ağız kuruluğu görülür. Astım hastalığı, tükürük bezlerini baskılanmasına ve tükürük üretiminin sınırlanmasına da katkıda bulunur. Tükürük, kötü bakterileri yıkamak için gereklidir. Bunun yerine, ağız kuruluğu, zararlı bakterilerin barınması ve plak birikmesi için uygun koşullar yaratır ve böylece ağız kokusuna, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açar.

Astım ve Periodontal Hastalık

Diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve anemiden sonra en sık alveolar kemik kaybı görülen 5. sistemik hastalığın astım olduğunu bildirilmiştir.

Astımlı hastalarda saptanan yüksek tükürük myeloperoksidaz seviyesi ile periodontal hastalık arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Literatürde astımlı çocuklarda plak ve diş taşı birikiminin sağlıklı bireylere göre daha fazla olduğu bildirilmiştir.

Astım ve Ortodontik Kuvvet

Alerjik astımın periodontal ligament liflerini etkileyerek ortodontik hareketi arttırdığı bulunmuştur.

Astım Hastalarında Ağız Sağlığını Koruma

Astıma rağmen ağız sağlığını korumanın ve diş eti hastalıklarını uzak tutmanın birkaç yolu var. İnhalerinizi kullandıktan sonra ağzınızı daima su ile çalkalayabilir, ya da daha etkili olması açısından dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Astım hastalığı genellikle hastaları çürüklere daha yatkın hale getirdiği için dişleri ve ağzı yormayan bir inhaler kullanmak önemlidir. Ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek alternatif uygun bir inhaler olup olmadığını doktorunuza sorun. Ayrıca diş hekiminize astımınız hakkında bilgi verebilir ve ondan ağız sağlığınız ve hijyeniniz için tavsiyeler isteyebilirsiniz. Ya da evde kendiniz birkaç uygulama ile, örneğin, gün boyunca düzenli olarak su içerek, ağız kuruluğunu önleyebilirsiniz.

Nihayetinde, diş sağlığınıza bakmanın en iyi yolu, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile ağız hijyeninizi en üst düzeyde tutmaktır. Diş eti hastalığı tedavi edilebilir, fakat bundan korunma şüphesiz en iyi yaklaşımdır. Ağız sağlığı konusunda daha dikkatli olan astım hastaları, yaşamları boyunca güzel ve sağlıklı bir gülümsemeyi kolayca koruyabilirler.

KAYNAKÇA:

https://doi.org/10.5505/eudfd.2016.63634

https://www.dentalnews.com/2020/05/04/connection-asthma-oral-health/

https://okandis.com/

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments