GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Bir Tedavi Öyküsü

0
Hazırlayan: Nevre Bilgem Aydın

Üst santral kesiciler, hastalar adına düzgün estetiğin sağlanması ve fonkisiyonları açısından oldukça önemli dişlerdir.Bununla beraber  dental travmalardan en sık etkilenen dişlerdir de.Çoğunlukla kron kırığı ile sonuçlanan travmalarda dişin en hızlı şekilde tedavi edilmesi istenir.Birden fazla tedavi şekli olsa da bu yazımızda, en hızlı tedavi yöntemi olan kuron kırığının tek seansta gerçekleştirilen endodontik ve estetik tedavi yaklaşımından bahsedeceğiz.

İncelenen vakada kliniğe başvuran hastanın sağ üst santral dişi (11) merdivenden düşmesi sonucu kırılmıştır.Tedavisini gerçekleştiren hocamızın yapmış olduğu intraoral muayenede dişte pulpayı açığa çıkartan komplike kron kırığı tespit edilmiş.Dolayısıyla tedavi planlanması kök-kanal tedavisinin ardından kanal içerisine fiber kuvvetlendirilmiş post yerleştirilmiş ve kimyasal ışıkla sertleşen rezin siman kullanılarak kırık parçalar birbirlerine yapıştırılmıştır.

Tedavi sırasında kullanılan bu teknik  kırık hattının gingival seviyede konumlandığı,kırık bölgenin rahat bir şekilde gözlemlendiği ve fiziksel olarak erişimin kolay  olduğu vakalarda uygulanabilmektedir.Kırılan parça ve diş restoratif materyalin doğrudan uygulanması veya post sisteminden destek alınmasıyla birleştirilir. Ön grup dişlerin tedavisinde metal postların kullanımı renklenmeye neden olduğu için tercih edilmemektedir.Bu nedenle, restorasyonlar hazırlanırken uygun materyallerin seçilmesi oldukça önemlidir.

Tedavi sonunda incelenen hastanın hem estetik kaygılarını giderilmiş hem de dişin fonksiyonları geri kazandırılmıştır.Tedaviyi gerçekleştiren hocamızın tedavi basamaklarını inceleyecek olursak ;

 1. Sağ üst keser dişin klinik görüntüsü.Pulpa travmaya bağlı olarak perfore olmuştur ve kırık hattı mine-sement birleşimi boyunca izleniyor.
 1. Kırık diş parçası
 1. a) Labialden görünüm
 2. b) Palatinalden görünüm 
 3. Kök kanal tedavisinin tamamlanmasının ardından fiberle desteklenmiş post sisteminin kanal içine yerleştirilmiş.   
 4. Kırık  parçanın yapıştırılmasından sonra labialden görünüm.   
 5. Seanstan sonra elde edilen periapikal radyografinin görüntüsü. Oklar kırık parçanın   uyumlu olarak yapıştırıldığını göstermektedir.   
 6. Tedaviden bir sene sonra alınan  periapikal radyografinin görüntüsü. Oklar, kırık parçanın  dişle olan uyumunda herhangi bir deformasyonun olmadığını göstermektedir.
  KAYNAKÇA

  Senem YİĞİT ÖZER Dicle Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi AD, 21280, Diyarbakır

  *Bu yazının kaynakçası olan yazı Yeditepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dergisi 7 tepe klinik, Cilt 2, Sayı 4’de yayınlanmıştır.

  https://ido.org.tr/lib_yayin/52.PDF

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments