GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Çocukların dişlerine flor ve fissür örtücü uygulamaları nasıl yapılır?

0

Konu İçeriği

Çocukların dişlerine flor ve fissür örtücü uygulamaları nasıl yapılır?
  • Çocukların genel sağlığını etkileyen dişleri korumak için yapılan bazı uygulamalar var.
  • Günlük bakım olarak bebeklerde ıslak tülbent ile ağız, diş temizliği yapılırken daha büyük çocuklarda, çocuklar için özel üretilen macunlar ile günlük diş fırçalama rutini devreye giriyor.
  • Diş fırçalama rutinine ilaveten flor, fissür örtücü uygulamaları diş hekimlerince güvenle uygulanabiliyor.
FLORÜR ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜMELERİNİ ENGELLİYOR MU?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA) gibi dünyanın önde gelen sağlık kuruluşları tarafından florürün önemli bir mineral olduğu, özellikle çocuklarda diş minesini güçlendirerek dişleri çürümelere karşı koruduğu bildiriliyor.
 Dünya Sağlık Örgütü Global Ağız-Diş Sağlığı Programı çerçevesinde Afrika, Asya ve Avrupa’da florürün diş macunları, su, süt ve tuzda takviye edilmesi konusunda projeler yürütülüyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda florürün yetersiz ya da aşırı miktarlarda alınmasının sağlığı olumsuz etkilediğine dikkat çekilerek yetersiz olduğunda diş çürümelerine, aşırı olduğunda da endemik florozis gibi sağlık sorunlarına yol açtığı belirtiliyor.
 İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) içme suyu florürlü olan ve olmayan yerlerde yaşayan çocuklarla ilgili yürüttüğü karşılaştırmalı çalışma sonucunda florürlü su içen çocuklarda diş çürümelerinin yüzde 60 daha az olduğu rapor ediliyor.
Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü içme sularındaki flor miktarını 1.5 mg/l den daha düşük olarak önermektedir.
İnsan ve hayvanlar için bu değerin biraz üzerinde florür içeren suyun içilmesi dental florozisi riski ve daha yüksek değerlerde uzun süre alınması ise iskeletsel florozise sebep olmaktadır.
ÇOCUKLARDA FLORÜR UYGULAMASI ZARARLI MI?
Florür vernik uygulamasının zararı olmadığı gibi oldukça güvenli bir uygulamadır. Diş yüzeyine sürüldüğünde tükürükle temas ederek kısa sürede kuruyup sertleştiğinden yutma ve flor toksisite riski yok denecek kadar azdır. Diş çürüklerini yüzde 30- 40 oranında azaltır. Bu sebeple çocuklarda güvenle kullanılabilir.
Çocuk dişlerine yapılan flor uygulaması nedir?
Flor, diş çürüklerini önlemede ve yeni oluşmaya başlamış çürüklerin de ilerlemesini engellemektedir. Çürüğün başlangıç aşamasında yakalanabilmesi için ise çocuğun diş hekimi muayenelerine erken yaşta başlaması ve muayenelerinin rutin olarak yapılması gerekmektedir.
Flor uygulaması hangi yaştan itibaren ve nasıl yapılır?
Üç yaşından itibaren flor uygulamasına başlanabilir.
 İşleme çocuğun karnın tok olması ve su içmiş olması gerekir çünkü işlem sonrasında 30-60 dk kadar bir şey yiyip içilmemesi gerekmektedir.
 İşlem başlangıcında dişler hava yardımı ile iyice kurutulur. Alt ve üst dişlere sırayla flor cilası sürülür.
Arta kalan tükürük ve cila bir tükürük emici yardımı ile iyice çekilir. Flor uygulamasının 4-6 ayda bir tekrarlanması gerekir.
Fissür örtücü nedir ve nasıl uygulanır? (Diş aşısı)
Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Dişin temizlenmesi zor bölgeleri olan oyuklarını, fissürlerini doldurur bu bölgelere gıda girmesini engeller.
KAYNAKÇA

https://www.hurriyet.com.tr/aile/yazarlar/merih-kece/cocuklarda-florur-uygulamasi-yararli-mi-zararli-mi-375963

https://www.kidsgourmet.com.tr/cocuklarin-dislerine-flor-ve-fissur-ortucu-uygulamalari-nasil-yapilir/

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments