GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

DİŞ FIRÇASI ÖNEMİ,TERCİHİ VE KULLANIM ŞEKLİ

Diş Fırçasının Kullanımı Neden Önemlidir?

0

 

DİŞ FIRÇASI ÖNEMİ,

TERCİHİ VE KULLANIM ŞEKLİ

GDH HABER/BEYZA SÜREKCİ

 

Diş Fırçasının Önemi:

Diş fırçaları; diş eti hastalığı, diş çürümesi ve bunların sonucunda oluşacak ağız kokusuna neden olan bakterilere karşı ilk savunma yöntemidir. Diş fırçalamanın, diş plağını çıkarmak ve diş çürüklerini ve diş eti iltihabını önlemek için en kolay ve en uygun maliyetli yöntem olduğu bildirilmektedir.

Zimmermann ve arkadaşları tarafından yapılan yeni bir meta analiz, düşük diş fırçalama sıklığının periodontitis riskini arttırdığını bildirmiştir. Diş fırçalama sıklığının diyabet , kardiyovasküler hastalık, kemik yoğunluğu, metabolik sendrom ve romatoid artrit ile ilişkili olduğu bildirilmektedir.

Diş Fırçası Tercihi:

Hekiminizin tavsiye ettiği fırça sertliği , hijyenik ve tutması kolay bir sap, uygun bir fırçalama yöntemi ile ağzınızdaki daha küçük alanlarda gezinmek için en iyisidir. Size uygun bir diş fırçası dişlerinizin çevresinde biriken yiyecek artıklarını ve artıkların üzerine biriken bakterileri etkili bir şekilde giderir.

Plakanın tüm diş yüzeylerinden düzenli olarak çıkarılması önemlidir ve manuel diş fırçası evde bakım plakasının çıkarılması için temel cihazdır. Diş fırçası bileşenlerinden en geniş şekilde incelenen, diş fırçasının plak çıkarma etkinliğine katkıda bulunan kıl tasarımıdır.

diş fırçası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diş Fırçası Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Diş fırçasının açılı olup olmaması, sap kısmının açılı olup olmaması kullanıcının tercihi ile ilgilidir. Fırça seçiminde fırça uç kısmının büyüklüğü çok önemlidir. Hastaların diş eti derinliği, o bölgede fırçanın hareket ettirilebilmesi çok önemli bir konudur. O yüzden çok büyük başlı fırçalar kullanımda problem oluşturabilir. Olabildiği kadar daha ufak başlı fırçalar daha kullanışlı olabilir. Arka bölümlere rahat erişebilen fırçaların tercih edilmesi tavsiye edilir. Dişlerinizin ve diş etlerinizin temizliği için en iyi diş fırçası yumuşak, ucu yuvarlatılmış ya da parlatılmış kılları olanlardır. Sıkı ya da sert diş fırçaları diş eti dokularınızı zedeleyebilir.

Diş fırçasının büyüklüğü ve biçimi, her dişe ulaşabilecek şekilde olmalıdır. Çocuklar ve erişkinler için çeşitli büyüklükte diş fırçaları olduğu gibi, çeşitli kıl şekilleri olan diş fırçaları da bulunmaktadır. Unutmayın, diş fırçasındaki kılların yalnızca uç kısımları temizlik işlemi yapar, bu nedenle diş fırçasını büyük bir kuvvetle bastırmaya gerek yoktur. Ağız ve diş yapımıza uygun olan, doktorlar tarafından da onaylanmış çeşitli diş fırçası markalarını almak önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra günde bir defa diş ipi kullanmak da diş fırçasının ulaşamadığı bölgeleri temizlemek için idealdir. Gargara ise özellikle ferah bir nefes için bize yardım etmektedir.

Diş fırçası ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır, ancak kişinin çok hassas bir diş eti varsa ya da hastaysa yumuşak kıllı fırçaları tercih etmesi uygundur, normal bir yetişkin tarafından kullanılan diş fırçasının orta sertlikte kıllara sahip olması ve baş kısmının ağza uygun büyüklükte olması gerekmektedir. Çok ince saplı fırçalar yerine, belli kalınlıkta ve yumuşaklıkta olan fırça saplarını seçmeliyiz; böylece dişlerimizi fırçalarken hareket kolaylığı sağlar.

diş fırçası

 

 

 

 

 

 

 

 

Diş Fırçalama Sıklığı Nasıl Olmalı?

Günde iki ya da üç kez dişlerinizi fırçalamayı standart hale getirirseniz, dişlerinizi ve diş etlerinizi korumak için önemli bir yol alıyorsunuz demektir.

Öğün aralarında yenilen şekerli bir atıştırmalıktan sonra diş fırçalamak, diş çürümelerini önleme konusunda ekstra bir adımdır. Günde iki veya daha fazla kez fırçalama ortalama üç dakika manuel diş fırçalama hala bir olarak  standart kabul edilir.

Kullanım süresine  göre yıpranan diş fırçasının kılları düşmeye , eğilip bükülmeye, sertliğini kaybetmeye ve işlevsiz bir hale gelmeye başlar. Diş fırçasının ne zaman değiştirilmesi gerektiğini gösteren çok fazla veri yoktur. Diş fırçalarının yaygın kullanımına rağmen, yayınlanmış az sayıda çalışma diş fırçalarının ne sıklıkta yenilenmesi gerektiğini araştırmıştır. Yapılan araştırmalar, diş fırçasının değiştirme  zamanları hakkında ortalama 2, 5 ila 6 aylık periyotlarla geniş bir aralık sunmuşlardır. Bir çalışma, kılları bozulmuş bir diş fırçasının yeni bir diş fırçasından ciddi şekilde daha az etkili olabileceğini göstermektedir.

 

KAYNAKÇA:

https://www.dentacell.com/makaleler/dis-fircalarinin-degistirme-zamanlari-hakkinda-6618.html

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/dunya-dis-hekimleri-gunu-ne-zaman-kutlanir-40654289

http://www.dthakanaksu.com/dis-fircasi-secimi-nasil-yapilir/#:~:text=Di%C5%9F%20f%C4%B1r%C3%A7as%C4%B1%20ne%20%C3%A7ok%20sert,a%C4%9Fza%20uygun%20b%C3%BCy%C3%BCkl%C3%BCkte%20olmas%C4%B1%20gerekmektedir.

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments