GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Dişlerde Rezorpsiyon

Kök Rezorpsiyonuna Genel Bakış

0

KÖK REZORPSİYONU

Kök rezorpsiyonu nedir? Rezorpsiyon çeşitleri nelerdir? Kök rezorpsiyonu hangi rahatsızlıklara yol açar? Hepsinini cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz .İyi okumalar.

Yazan : Kübra Bay /GDH Bilimsel Araştırma

Rezorpsiyon Nedir?

Rezorpsiyon, vücudun kemik dokusunun veya sert dokuların kaybıdır. Bu süreçte kemik, dentin ve sementin geri dönüşlü ya da geri dönüşsüz kaybı söz konusudur.

Rezorpsiyon, dişin birçok bölümünü etkileyebilir:

 • pulpa
 • sementum
 • dentin (mine altındaki ikinci en sert doku olan)
 • kök

 

Dişteki Rezorpsiyondan Kaynaklanan Komplikasyonlar Nelerdir?
 • enfeksiyonlar
 • çarpık dişler
 • diş zayıflığı ve renk değişikliği
 • yontma dişler
 • boşluk benzeri delikler
 • diş kaybı
 • kök durgunluğu
 • ağrı
Kök Rezorpsiyonu Nedir?

Diş kökü rezorpsiyonu, diş kökünün aşınmasıyla başlayan bir süreçtir. Bu süreç süt dişlerinin dökülmesini sağladığı için gayet normaldir. Ancak, daimi dişlerde rezorpsiyon oluşursa sorun teşkil eder. Kök rezorpsiyonu diş çekilmesine yol açabilen dental bir komplikasyondur. Pulpa nekroz,travma , periodontal tedavi,ortodontik tedavi ve diş beyazlatma ; sık görülen ,yaygın inflamatuvar rezorpsiyon uyarıcılarıdır.

Diğer daha az yaygın nedenler ise kist, tümör ve gömük dişin baskı yapması sonucu kök rezorpsiyonu oluşur.

Kök rezorpsiyonlarının eksternal ve internal kök rezorpsiyonları olmak üzere iki tipi vardır.

İnternal Kök Rezorpsiyonu

İç kök rezorpsiyonu, dişin kök kanalı veya kanallarından diş yapılarının kaybı olarak tanımlanır.

Başlangıçta dişin kron yüzeyinde pembe renkli bir alan olarak ortaya çıkabilir.Rezorpsiyon olmuş alanın içine vasküler pulpa dokusunun dolması ile olur.

Pulpa→dentin→sement

İnternal kök rezorpsiyonu nedeniyle kanal tedavisi uygulamalarına ek olarak cerrahi müdahale de gerekebilir. Erken teşhis ve tedavi sürecinin takibi ile dişlerin korunumu sağlanmalıdır.

Dış (Eksternal) Kök Rezorpsiyonu

Dış Kök rezorpsiyonu, dişin dış yüzeyinden diş yapıların kaybedilmesi ile oluşur.

Periodontal membran →sement →dentin →pulpa

Komplikasyonlar
 • Ortodontik Kök Rezorpsiyonu

Ortodontik kuvvete bağlı kök rezorpsiyonu, ortodontik tedavide sıkça rastlanan ve engellenmesi zor olan olumsuz yan etkileridir. Bu sebeple ortodontik tedavi sırasında gelişen kök rezorpsiyonu hastaların görüşünü olumsuz etkilemektedir.

Tedavi: Basınç kaynağının çıkarılması, rezorpsiyonun kesilmesini sağlar.

 • Periodontal Enfeksiyon Kök Rezorpsiyonu

Kök yüzeyinin hasarlı bölgesi, kök içindeki rezorpsiyonun yayılmasına neden olan, küçük bir çürümüş alandan dentin içine nüfuz eden sert doku emici hücreler tarafından kolonize edilir.Zamanla, işlem kök kanalına nüfuz edebilir. Ek olarak periodontal enfeksiyon rezorpsiyonu, dişteki rezorpsiyon lakunaya bitişik alveolar kemiği içerecektir.

Tedavi:Rezorptif defekt, retentif alanları olan bir boşluk şeklinde biçimlendirilmeli ve estetik taleplere göre kompozit reçineler veya amalgam ile restore edilmelidir . Endodontik tedavi sadece kök kanalında perforasyon(içi boş organın anormal olarak açılması) olduğunda gereklidir.

Gömülü Diş veya Tümör Basıncı Kökü Rezorpsiyonu

Basınçlı kök rezorpsiyonu, kalıcı dişlerin patlaması sırasında, özellikle üst köpek dişlerinin ve alt üçüncü azı dişlerinin (20’lik dişleri) patlaması sırasında gözlenebilir . Dişin kökünü etkileyen tümörler ve osteoskleroz, basınç rezorpsiyonu için hem yaralanma hem de stimülasyon aşamalarını içeren etiyolojik bir faktör olabilir

Tedavi: Stimülasyon faktörü kemikteki bedensel cisimlerle ilişkili olduğundan, basıncı gidermek ve süreci durdurmak için cerrahi gereklidir. Bu durumda, prognoz iyi değildir.

 • Ankilotik Kök Rezorpsiyonu

Ciddi travmatik yaralanmalarda kök yüzeyinde yaralanma, sement ile iyileşmenin mümkün olmadığı kadar büyük olabilir ve kemik, bir ara bağlantı aparatı olmadan kök yüzeyi ile temas edebilir.

Tedavi: Şu anda öngörülebilir bir tedavi yoktur. Diş rezorpsiyon hızı değişir ve hasta veya operatör tarafından kontrol edilemez. Bir yaralanmadan hemen sonra periodontal ligament hasarını en aza indirerek önleme tek tedavi yöntemidir.

 • Pulpal Enfeksiyon Kök Rezorpsiyonu

Rezorpsiyonların en yaygını iç kök rezorpsiyonu olan pulpal enfeksiyondur Klinik olarak, dişler genellikle sürecin erken döneminde semptomatik değildir. Sadece radyografilerde görülebilir. Bununla birlikte, işlem ilerledikçe, dişler semptomatik hale gelebilir ve artan diş hareketliliği ile periradiküler apse gelişebilir.

Tedavi: İç rezorpsiyondaki emici hücreler pulpa kökenlidir. Bu nedenle, bir pulpotomi bu hücrelerin granülasyon dokusunu ve kan akışını kaldıracaktır. Dentinal tübüllerden çıkarılan bakteriyel stimülasyon, bu tip kök rezorpsiyonunu durdurabilir.

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN

Deontolojik Aforizmalar

Porselen Kaplamalar

Diş Teli Tedavisi

KAYNAKLAR

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments