GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

DONDURULMUŞ İNSALAR TEORİSİ (CRYONİCS THEORY)

0

DONDURULMUŞ İNSALAR TEORİSİ (CRYONİCS THEORY)

 

Cryonics’in birincil hizmeti, bir kişinin vücudunun yasal olarak ölü ilan edildiği sırada, gelecekteki canlanma amacıyla Kriyojenik Olarak Korunmasıdır (vitrifikasyon). Yasal ölümü mutlak nihai ölümden farklı olarak kabul ettikleri anlamına gelmektedir. Çünkü Cryonics, bugünün doktorlarının kurtarılamayacak durumda olduğunu düşündüğü hastaları yarının doktorları tarafından tedavi edilebilir ve geri döndürülebilir olabileceği fikrine dayanarak çalışıyor. Teknolojideki eğilimler, geleceğin doktorlarının son derece üstün teknolojiye erişebileceklerini ve insan vücudunu sadece bugün hayal edebileceğimiz şekilde onarmak ve restore etmek için mükemmel tekniklere sahip olacaklarını söylüyorlar. Bunu şu şekilde örneklendiriyorlar 100 yıl önce, eğer birinin kalp atışı veya solunumu yoksa, günün evrensel olarak kabul edilen tıbbi standartları, o kişinin yasal olarak öldüğünü ilan ediyordu. Günümüzde CPR, defibrilatörler ve ilaçlar hayatın ne zaman başlayıp bittiği tanımını değiştirdi ve daha önce “umutsuz” olduğu düşünülen vakalar artık rutin olarak yeniden canlandırılıyor. Cryonics, yakın gelecekte var olacağına inandığımız, günümüz standartlarına göre “umutsuz” veya “ölmüş” olarak kabul edilen kişileri başarıyla canlandırabilecek tıbbi teknoloji ve ekipmanla, yüksek teknolojili hastaneye ambulans yolculuğu olarak American Cryonics Society tarafından tanımlanmıştır.

 

Tarihçesi

 

1947’de savaş yaraları nedeniyle hastanedeyken Ettinger, kriyojenik alanında araştırmanın Fransız biyolog Jean Rostand tarafından yapıldığını keşfetti; Ettinger, gelecekteki daha sofistike tıbbi teknolojiye giden bir yol olarak insan kriyoprezervasyon kavramını açıklayan kısa bir hikaye yazdı: aslında, tek yönlü tıbbi zaman yolculuğu. “The Penultimate Trump” adlı hikaye, Startling Stories’in Mart 1948 sayısında yayınlandı ve Ettinger’in kryonik paradigmayı ilan eden ilk kişi olarak önceliğini kesin bir şekilde ortaya koyuyor, temelde çağdaş tıbbi / yasal ölüm tanımlarının mutlak değil göreli olduğunu, ve mevcut tıbbi teknolojinin karmaşıklığına kritik derecede bağımlı olduğunu söylemiştir. Böylece, Amazon’daki bir kabile köyünde görünüşe göre kalp krizinden ölmüş bir kişi, oysa büyük, sanayileşmiş şehir hastanesinin acil servisinde aynı durumda ölmüş kişi ile aynı şartlara mı sahipti, Tabiki de değildi. Ettinger, ölüm kriterlerinin sadece yerden yere değil, zaman zaman değişeceğini ve bu nedenle bugünün cesedinin yarının hastası olabileceğini söyledi.

Ettinger, önde gelen bilim adamlarının veya hekimlerin sahip olduğu aynı sonuca varmasını ve bir kamu savunuculuğu pozisyonu almasını umarak bekledi. 1960’a gelindiğinde Ettinger, sonunda her zaman aklının gerisinde olan fikir için bilimsel bir kanıt oluşturdu. Ettinger 42 yaşındaydı ve kendi ölümlülüğünün giderek daha fazla farkına vardığını söyledi. Tarihsel olarak önemli bir orta yaş krizi olarak nitelendirilen çalışmada Ettinger, kriyonik fikrini birkaç sayfada hayat sigortası vurgusuyla özetledi ve bunu Amerika’da Who’s Who’dan seçtiği yaklaşık 200 kişiye gönderdi. Tepki çok küçüktü ve çok daha uzun bir açıklamaya ihtiyaç olduğu açıktı – çoğunlukla kültürel önyargıya karşı koymak için. Ettinger, insanların, hatta entelektüel, mali ve sosyal açıdan farklı olduğunu doğru bir şekilde gördü, ölmenin genellikle kademeli olduğu ve tersine çevrilebilir bir süreç olabileceği ve donma hasarı o kadar sınırlı olduğu (mevcut kriterlere göre ölümcül olsa da) inancını anlayacak şekilde eğitilmesi gerekecek ki, geri döndürülebilirliği nispeten daha az ilerleme gerektirecektir. Ettinger kısa süre sonra daha da rahatsız edici bir keşif yaptı, esas olarak “birçok insanın hayatın ölümden daha iyi olduğunu, sağlıklılığın hastadan daha iyi olduğunu, zekanın aptaldan daha iyi olduğunu ve ölümsüzlüğün zahmete değer olabileceğini kabul etmeye ikna edilmesi gerekiyor!”

 

1962’de Ettinger, The Prospect of Immortality’nin ön versiyonunu yayınladı ve burada gelecekteki teknolojik ilerlemelerin insanları hayata döndürmek için kullanılabileceğini söyledi. Bu, nihayet bir nüshasını Isaac Asimov’a gönderen büyük bir yayıncının dikkatini çekti; Asimov, kryoniklerin arkasındaki bilimin sağlam olduğunu ve el yazmasının 1964 Doubleday ciltli kapağı için onaylandığını ve kryonikleri başlatan çeşitli sonraki baskılar olduğunu söyledi. Kitap, Ayın Kitabı Kulübü’nün bir seçkisi haline geldi ve dokuz dilde yayınlandı.

 

Ettinger, The New York Times, Time, Newsweek, Paris Match, Der Spiegel, Christian Century ve düzinelerce başka süreli yayında tartışılan bir “gecede” medya ünlüsü oldu. David Frost, Johnny Carson, Steve Allen ve diğerleriyle televizyonda göründü. Ettinger ayrıca, insan dondurarak saklama fikrini desteklemek için radyo programlarında da konuştu.

James Bedfors isimli ABD vatandaşı, 12 Ocak 1967’de 73 yaşındayken cryo tüpüne girerek kendini donduran ilk insan olmuştur. Bedford ‘dondurulma’ kararı aldığında 73 yaşındaydı. Böbrek kanseri olduğu ve tedaviye cevap vermediği için ölümü beklenen Dr. James Bedford, ileride hastalığa bir çözüm bulunacağı ve dondurulmuş insanları geri döndürmenin bir yolunun keşfedileceği umuduyla, kendi isteği ile cryo tüpüne girdi ve halen dondurulmuş olarak bekliyor.

 

Daha sonra Dr. Paul Segal’in 1992’de American Cryonics Society’nin sponsorluğunda Kaliforniya Üniversitesi’nde yaptığı şu meşhur deneyi gerçekleştirdi.

 

Dr. Segal beagle cinsi sevimli köpeği Miles’ı dondurup tekrar hayata döndürmeyi başarmış ve bu deney cryonicsist bilim insanları için o günden beri bu büyük bir ispat olarak kabul ediliyor. Miles kanı çekildikten sonra dondurularak öldürülmüş, 70 dakikalık klinik ölümün ardından kanı tekrar damarlarına enjekte edilerek oda sıcaklığında geri getirilmişti. Üç buçuk yaşındaki köpek hayata geri döndüğünde tüm karakteristik özelliklerini olduğu gibi taşıyordu, alışkanlıkları ve huyları değişmemişti. Bu, dondurulan insanların bir gün yeniden hayata döndürüldüğünde hafızalarının yerinde olacağına ispat olarak gösteriliyor.

American Cryonics Society en son 203, hastasını 3 Şubat 2020 tarihinde dondurdu.

 

Nasıl Yapılıyor?

 

American Cryonics Society kafa, tüm vücut, evcil hayvan, doku gibi birçok dondurmak için seçenek mevcut.

 

Cryonics hastasının bir CI üyesi olması ve fon düzenlemeleri yürürlükte olan gerekli tüm belgeleri tamamlamış olması gerekmektedir öncelikle. Bu, CI’nin hastayı tereddüt etmeden veya gecikmeden kabul etmesini sağlayacaktır. Başarılı bir kriyoprezervasyon için zaman çok önemlidir ve acil bir durum ortaya çıkmadan önce hazırlanmak büyük bir fark yaratabilir. Bir hasta ölmek üzereyse, Cryonics Enstitüsü derhal haberdar edilmeli ve herhangi bir değişiklikte bilgi verilmelidir. Çünkü önemli olan ölümden sonra bireye bir an önce ulaşıp müdahale edebilmektir. Bunun için Cryonics enstitüleri üyelerine içerisinde kişinin ölümünden sonra ne yapmaları ve nereye başvurmaları gerektiğini açıklayan bileklik ve kolyeler verilmiştir.

Bir kryonik hastasının ölüm meydana gelmeden önce kendisini Michigan’a, CI tesisine yakın bir yere taşıması da önerilmektedir. Tesise transferde gecikme bu şekilde önlenebileceği düşünülüyor. Bu mümkün değilse, CI üyesinin veya yakınlarının ihtiyaç duyulmadan önce yerel bir cenaze müdürü ile düzenlemeler yapması şiddetle tavsiye edilir. Cenaze müdürü bu durumda acil durumda harekete geçmesi için daha iyi hazırlanabilir.

 

Cryonics işlemi İlk Soğuma ve Taşıma, Perfüzyon, Daha Fazla Soğutma ve Saklama olmak üzere 3 aşamalı bir prosedürden oluşmaktadır.

 

Prosedür 1

 

İlk Soğuma ve Taşıma

 

Hastanın klinik ölümden sonra mümkün olan en kısa sürede öldüğü bildirilmelidir (bu genellikle kalp atışı ve solunum durduktan sonra demektir). Daha sonra hasta hemen buz uygulanarak – özellikle başı – soğutulmalıdır. Bir buzlu su bulamacı, tek başına buz küplerinden çok daha hızlı soğuyabilir, bu nedenle şampuanlar için şişirilebilir bir leğen, kafayı soğutmak için buz ve suyla doldurulabilir. Bundan daha da iyisi, hastanın tüm vücudunu buzlu suyla dolu bir vücut torbasında soğutmaktır. En iyi senaryo, hastanın evde hasta bakımı altında, eğitimli personel – cenaze töreni uzmanları veya Cryonics Institute (CI) gönüllüleri – hazırda ölmesidir ancak CI gönüllülerinin bulunabileceğine dair hiçbir garanti verilmemektedir.

Kanın pıhtılaşmasını önlemek için bir antikoagülan enjekte edilmelidir, bu da hastanın perfüzyonunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Antikoagülan Heparin kullanılırken, 200 lbs’ye kadar olan hastalar için 30.000 birimlik bir doz verilir. 200 lbs ağırlığındaki hastalar için 40.000 ünite doz verilir yada daha fazla. Heparin enjekte edildikten sonra, heparinin vücutta dolaştırılması için en az 5 dakika Kardiyo Akciğer Desteği (CPS) (göğüs kompresyonları) gerekir.

 

Hasta Michigan dışında ölürse, ölüm yerinden cenaze evine nakledilirken veya eğer hasta Michigan’da ölürse CI tesisine nakledilirken, CPS, mümkünse manuel olarak veya makineyle (thumper veya Lucas) sırayla verilmelidir. Bozulmayı en aza indirmek, hastayı soğutmak ve heparinin dağıtımına yardımcı olmak için yapılmalıdır bu.

 

Prosedür 2

 

Perfüzyon

 

CI’nin tesisine vardığında, hastanın kanını ve vücut suyunu değiştirmek için CryoProtectant Agents (CPA, buz oluşumunu önleyen maddeler) eklendiğinden hastanın kanı alınır, bu işlem “Perfüzyon” olarak bilinir. Perfüzyon için kan damarlarına girilir ve kanüllenir ve lisanslı bir cenaze müdürü tarafından perfüzyonu gerçekleştirir.

 

CI tarafından kullanılan kriyoprotektan, CI’nin eski kurum içi kriyobiyologu Dr. Yuri Pichugin tarafından geliştirilmiş bir Vitrifikasyon Karışımı olan CI-VM-1 olarak adlandırılır. Vitrifikasyon solüsyonları buz oluşumunu tamamen ortadan kaldırabilir. Vitrifikasyon solüsyonu ile perfüzyon,% 70 CI-VM-1’lik bir hedef konsantrasyona ulaşılana kadar artan konsantrasyonlarda yapılır. Daha düşük konsantrasyonlu CPA’lar buzdolabı sıcaklığında saklandığından ve verildiğinden hasta işlem boyunca soğuk tutulur. % 70 CI-VM-1 bir dondurucuda saklanmıştır, bu nedenle donma sıcaklığının altındadır. Perfüzyon yoluyla hastanın beyin çekirdek sıcaklığını izlemek için nazofarenks içine termokupllar yerleştirilir.

CI protokolü, karotis arterler yoluyla tüm vücudun perfüze edilmesidir. Cenaze yöneticisi, klavikula boyunca küçük kesilerle kan damarlarına erişim sağlar. Sağ ve sol karotis arterler, perfüzyon için gerekli kanüllerin yerleştirilmesi için dikkatlice kesilir. Her iki arter de tam vücut perfüzyonu sağlamak için kalbe ve beyne doğru kanüle edilir. Vasküler sistemin bütünlüğünü korumak ve başarılı bir perfüzyon sağlamak için, kriyoprotektanın hastaya verildiği basınç ve hız çok dikkatli bir şekilde izlenir.

 

Sağ ve sol şahdamarları da drenaj ve atık su numunesi almak için kanüle edilir. Juguler damarlardan gelen atık suyun kırılma indisini ölçmek için bir refraktometre kullanılır. Perfüzyon, atıkların kırılma indisi CI-VM-1 kırılma indisi ile eşleşene kadar devam eder. Bu elde edildiğinde, perfüzyon durdurulur. Perfüzyon, CI-VM-1’in kırılma indisine ulaşılmadan önce, ancak hastanın beyninde belirgin bir ödem varsa durdurulacaktır.

 

Perfüzyon tamamlandığında cenaze müdürü tarafından kesiler dikilir. Hasta daha sonra hafif bir kılıfla kılıflanır ve ameliyat masasından destek için bir arkalığa sabitlendiği bir sedyeye taşınmadan önce bir yalıtım torbasına yerleştirilir. Sedye, hastayı perfüzyon odasından CI tesisi içindeki bilgisayar kontrollü soğutma ünitesine taşımak için kullanılır.

 

 

Prosedür 3

 

Daha Fazla Soğutma ve Saklama

 

Hasta dikkatlice arkalıklarının üzerindeki soğutma ünitesine yerleştirilir. Yalıtım torbası, tutarlı bir soğutma sağlamak için hafifçe açılır. Hastayı sürekli olarak sıvı nitrojen sıcaklığına soğutmak için uygun program seçilir. Hastanın -196c’ye soğutulması işlemi beş buçuk gün sürer. Soğutma, CI’ın bilgisayar kontrollü soğutma ünitesi tarafından yapılır. Bilgisayar kontrollü soğutma ünitesi, bir termokupl aracılığıyla soğutma ünitesi içindeki sıcaklığı sürekli olarak izler.

 

Soğutma işlemi sonunda hasta dikkatlice soğutma ünitesinden çıkarılır ve izolasyon poşeti kapatılır. Kimlik etiketleri, tanımlama amacıyla hastaya takıldıktan sonra, hasta kriyostata (uzun süreli saklama ünitesi) aktarılmaya hazırdır. İzolasyon poşeti nitrojenle doyurulurken hasta transferi hızlı ama dikkatli bir şekilde yapılır, bu nedenle transfer sırasında kayda değer bir ısınma olmaz. Hastanın arkalığına takılan halatlar elektrikli bir asansöre sabitlenir ve hasta kriyostata güvenli bir şekilde indirilir. Hastaların güvenliğini sağlamak için kriyostat sıvı nitrojen seviyeleri günlük olarak izlenir. CI personeli, gerektiğinde tesisin dökme tankından kriyostatlara sıvı nitrojen eklenir ve dondurma işlemi tamamlanmış olur.

 

Bazı Olumsuz Olaylar

 

Bedford’un bedeni hala dondurulmuş olarak saklansa da, bazı hücrelerinin zarar gördüğü söyleniyor.Yaşananlardan sonra, cryonics ile ilgilenenler insan dokularına zarar vermeyecek dondurma yöntemleri üzerinde çalıştılar.İlerleyen zamanlarda ise 9 insan daha donduruldu.

1979, cryonics için facia senesi oldu! Enstitüde saklanan dokuz bedenin çözüldüğü yetkililer tarafından anlaşıldı.Saklanan bedenler feci bir şekilde çürümüştü.Sonradan anlaşıldı ki, Cryonics Enstitüsü’nün enerji izolasyonu tam altı senedir çalışmıyordu ve bundan dolayı soğutma sistemi çökmüştü!Enstitüde yalnızca ilk dondurulan insan Profesör Bedford’un bedeni kurtarıldı.

 

 

Cryonics Projesi ile Anlaşan İlk Türk

 

Ülkemizde cryonics projesinden yararlanmak için anlaşma yapan ilk insan ise Güner Kuban. Verdiği bir röportajda tek istediğinin gelecekte dünyanın nasıl bir yer olduğunu görmek istediğinden bahseden Güner Kuban dondurulacağı günü bekliyor.Kuban, cryonics işleminin dini kurallara aykırı olup olmadığı sorusunu ise, “Bugünün tıp anlayışına göre ölü olarak kabul edilen kişiler, yarının tıp bilgi ve anlayışına göre ölü olarak kabul edilmeyecekler ki” diyerek yanıtlıyor.

Güner Kuban, Çerkez Ethem’in torunu

 

Şu Ana Kadar Dirilen İnsan Oldu Mu?

 

Embriyolar dışında hiçbir insan donma noktasının çok altındaki sıcaklıklardan yeniden canlanmamıştır.

 

Dini Açıdan Dondurulma

 

Ruh çıktıktan sonra, dondurulmuş bedene ruhun tekrar gönderileceğine ait herhangi bir ayet, hadis ve işaret yoktur. Tam aksine, ölümle dünya hayatının kapandığı ve artık geriye dönüşün olmadığı bildirilmektedir. Ancak kış uykusu sırasında kurbağaların vücutlarında buz kristalleri meydana gelmekte, kalp atışları, nefes alış-verişleri ve kan dolaşımları tamamen durmakta, hiçbir hayat belirtisi kalmamaktadır.

Canlılarda uyutma sonrası uyanma olacağının ispatı kurbağalarda görülebilmektedir.

 

Bu ispatlardan bir diğeri de Dr. Segal ve köpeği Miles.

 

Dr. Paul Segal’in 1992’de American Cryonics Society’nin sponsorluğunda California Oniversitesi’nde yaptığı deney.

 

Dr. Segal beagle cinsi sevimli köpeği Miles’ı dondurup tekrar diriltmeyi başarmış ve bu deney cryonicsist bilim insanları için o günden beri en büyük ispatlardan biri olarak sayılıyor.

 

Miles kanı çekildikten sonra doldurularak öldürülmüş, 70 dakikalık klinik ölümün ardından kanı tekrar damarlarına enjekte edilerek oda sıcaklığına geri getirilmiş. Üç buçuk yaşındaki köpek hayata geri

döndürüldüğünde tüm karakteristik özelliklerini olduğu gibi taşıdığı, alışkanlıklarının ve huylarının

değişmemiş olduğu görüldü. Bu, dondurulan insanların bir gün yeniden canlandırıldığında hafızalarının

yerinde olacağına ispat olarak gösteriliyor.

 

 

İşlemin maliyeti ne kadar?

 

Dondurma işlemini yaptığı bilinen 6 enstitü bulunmaktadır. Bunlardan en uygunu Cryonics Enstitüsü’dür ve burada bütün vücut dondurma işlemi 28.000 dolardır. Piyasadaki en pahalı enstitü ise Alcor’dur. Orada ise bütün vücut dondurma işlemi 200.000 dolardır. Tercihe göre sadece kafasını dondurmak isteyenler de bulunmaktadır. Bunun nedeni insan için önemli bilgilerin beyinde bulunması ve ilerideki teknolojiyle bir hücreden beden yapılabileceği inancıdır. Fakat bu düşünceyi her enstitü kabul etmez ve uygulamaz. Alcor, baş dondurma işlemini kabul eden enstitüler arasındadır. Bu işlem için de 80.000 dolar istemektedirler.

 

“Tümüyle yok olma ve hiçlik karşısında beyni bilgisayara yükleme olanağı varsa en azından bunu denemek isteriz. Hoş bir şey olabilir bu.” – Kowalski

 

“Sanıldığı kadar tuhaf değil. Ciddi hastalıkları olan insanlara yardım eden bir sağlık hizmeti olarak görüldüğünde fazla korkunç gelmeyecektir.” – Aubrey de Grey

 

Nasıl bir risk alıyorsunuz?

 

Böylesine ciddi bir konu söz konusu olunca, birçok risk de beraberinde geliyor.

 

-Resmi olarak ölü sayıldığınız için sigortadan artan parayı şirketin saklaması, hukuki sorunları beraberinde getiriyor.

 

-Dünyanın gelişim hızı belli bir ivmeye sahip olduğu için, siz 100 sene sonra uyandığınızda yalnızca telefonların kamerası 90 megapiksel olmayacak. Çok daha ciddi gelişmeler olabilir.

 

-En önemli risklerden birisi Alcor, Cryonics Institue ya da KrioRus gibi şirketler, oluşumlar iflas edebilir.

 

Resmi olarak ölü olduğunuz için, fişinizin çekilmesinde bir sakınca da görülmeyebilir.

 

-Eğer hafızanızın her anlamda korunacağı, kusursuz bir geri dönüş istiyorsanız kısa süre içinde bile özellikle beyin hücrelerinizin alacağı hasarı tedavi edecek teknoloji, belki yüzlerce sene sonra bile geliştirilemeyebilir. Olay 90 megapikselde kalabilir, bu da bir risk.

 

-Diplomanız ve sertifikalarınız geçersiz olabilir. B sınıfı ehliyetinizle uçan araba sürmenize izin verilmeyebilir.

 

 

Kaynakça:

 

  1. https://www.cryonics.org/ci-landing/guide-to-cryonics-procedures

 

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Cryonics
  2. https://www.youtube.com/watch?v=F7CEzxI4iZY

 

  1. https://onedio.com/haber/cryonics-ongorulemeyen-gelecege-dair-heyecan-verici-bir-yatirim-429815

 

  1. https://www.kampustenevar.com/blog-oku-dondurulmus-insan-projesi–cryonics-1367

 

  1. https://indigodergisi.com/2016/11/cryonics-nedir/

 

  1. https://www.aksehirpostasi.com/yazarlar/ceyda-cakir/dondurulan-insan-bedenleri-cryonics-projesi/2050/

 

  1. https://www.kreatifbiri.com/9-madde-ile-cryonics-projesi/

 

Hazırlayanlar:
Zeynep Nisa Zorba
İsmet Barış Karcı
Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments