GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

GDH Seyir Defteri – Çöldeki El 

Çöldeki El Nedir? Çöldeki El Ne Anlama Gelir?

0

GDH Seyir Defteri – Çöldeki El 

 

Ayşe Ecem Damar 

 

Şili’nin Atacama Çölü, kutuplardan sonra dünyadaki en kurak bölgedir. 105.000 kilometre kare boyunca kırmızı turuncu tonlarındaki toprağını görmek mümkündür. Neredeyse Mars’tan alınmış görüntülerle eş değer bir havası vardır. Hatta o kadar ki NASA, Mars yüzeyine gönderilecek olan gezici robotları burada test sürüşlerinden geçirmektedir. 

çöl

Takımyıldızlarının ve gezegenlerin açık havalarda bu bölgede çok rahat izlenebilmesi, burayı gökyüzü gözlemcileri için de uğrak bir lokasyon haline getiriyor. 

Fakat Atacama Çölü’nün karakteristik özellikleri bunlarla bitmiyor. Gezginler bu çölde yerden gökyüzüne doğru uzanan, tabiri caizse, “yardım eli”ni de ziyaret etmeyi es geçmiyorlar. 

Orijinal adıyla “Mano del Desiorto” yani “Çöldeki El” tam anlamıyla yerden uzanan bir sembol. Boyu 11 metreyi bulan bu heykelin yolculuğu, 1980 yılında yerli halkın heykeltıraş Mario Irarrázabal’ya bölgelerini temsil etmesi için bir anıt yapmasını istemekle başlıyor. 

çöl
Yine lokal bir organizasyonun desteğiyle 1992 yılında heykel bugünkü son halini almış oluyor. Çöldeki bu dev elin anlamı net olarak açıklanmamış olsa da bazılarına göre, insanların doğa karşısında alçak gönüllü davranması gerektiğini temsil ettiği söyleniyor. Diğer yandan insanoğlunun her şeye rağmen devam etme arzusunu simgelediğini düşünen hatırı sayılır bir grup da var. 

çölBu el çölde yapayalnız görünse bile aslında bir çiftin parçası. Gökyüzüne yükselen diğer el, on yıl önce Uruguay’da bu kez çölden değil, bir plajdan çıkıyor. 

çölZiyaretçilerin dikkat etmesi gereken en önemli şey çölün hipnozuna katılmadan rotayı bilen profesyonellerle seyahat etmek olmalı.  

 

Kaynakça: 

https://www.google.com.tr/amp/s/www.cnn.com/travel/amp/hand-of-the-desert-atacama-chile/index.html

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:
Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments