GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

GDH Seyir Defteri – Sokak Lezzetleri

Asya Sokak Lezzetleri

0

GDH Seyir Defteri – Sokak Lezzetleri

Onur Önel 
Ayşe Ecem Damar

Bir ülkenin yerlileri ve turistleri arasındaki en büyük ortak nokta sokak lezzetlerine olan ilgidir. Günlük yaşamın arasında en pratik duraklardan biri olmakla birlikte, toplumun kültürünü kavramakta da en kolay ve lezzetli yollardan biridir. Dünyanın her yerinde bambaşka sokak lezzetleriyle karşılaşmak mümkün. Biz bugün belki de en zengin Pazar olan Asya’nın birkaç lezzetini toparladık. 

1.Jay Fai’nin Tom Yum Çorbası

Yerel halk, bu çorbayı içene kadar tam anlamıyla Tay yemeği yemiş sayılmayacağınızdan bahsediyor. Baharatlı, tuzlu ve mayhoş bir tadı olan bu çorbanın içinde karides ve diğer bazı balıklar var. Jay Fai’nin çorbasının diğerlerinden farkıysa çorbanın içindekilerin aromayla demlenmiş olmasına özen göstermesi ve Tom Yum’u susuz pişirmesi!

2.A Eh Douthua, Tofu Pudingi

Tofu puding, Tayvan’ın tatlısı olarak bilinir. Odun ateşi üzerinde günlerce kaynatılarak yapılan pudingin üzerinde genelde tatlı tapyoka incileri, fıstık ve maş fasulyesi bulunur. Yeni nesil dükkanlar, tarifi farklılaştırarak ortaya yeni lezzetler koysalar da bu işin piri olan insanlar geleneksel yöntemin daha sağlıklı olduğundan bahsediyorlar.

3.Vada Pav

Vada Pav; ayrıca, ‘fakir hamburger’ olarak adlandırılan Vada Pav, Mumbaide her sokakta, köşede, kavşakta ve dönüşte bulacağınız bir yiyecek. Pav bir çeşit ekmek ve Vada da patates püresi ile doldurulmuş börek. Bu ağız sulandıran atıştırmalık, genellikle baharatlı ve tatlı chutney (Hint turşusu), kızarmış acı kırmızıbiber ve sarımsak tozu sosu ile servis ediliyor.

4.Jiaozi: Çin Mantısı 

Jiaozi, adeta Türk mutfağınız eşsiz lezzetleri arasında yer alan mantıya benzerliğiyle dikkat çekmektedir. Jiaozi, sebze ya da etle doldurulan hamur toplarının şekillendirilmesiyle meydana gelmektedir. Çin’in özellikle Noel sürecinde sıklıkla tükettiği bu yemek, Çin sokaklarının da eşsiz lezzetleri arasında gösterilmektedir.

5.Odeng (오뎅) 

Dizilerden ve filmlerden aşina olduğumuz bir sokak lezzeti. Özellikle kış aylarında hem Korelilerin hem de turistlerin mutlaka yediği bir değer. Balık keki olarak çevrilmekte ve fiyatı oldukça uygun bir lezzet.

6.Takoyaki

Takoyaki, küçük ahtapot parçaları, tenkasu (tempura artıkları), benishoga (turşu zencefil) ve yeşil soğan ile doldurulmuş kızarmış meyilli altın toplardır. Başlangıçta Osaka’dan gelen hamur topları özel dökme demir tavalarda kızartılır ve takoyaki satıcılarının çubuklarını kullanarak topları ustaca hızlı bir şekilde çevirdiğini izleyebilirsiniz. Pişmiş takoyaki, sıcak, dışarıda biraz gevrek, içte yapışkan ve Japon Mayonezinde, Worcestershire, aonori (kurutulmuş deniz yosunu) ve katsuobushi (kurutulmuş palamut balığı gevreği) gibi lezzetli bir kahverengi sosla yenir.

 

Eğer sokak lezzetlerine ve bu kültüre ilgiliyseniz size Netflix’in bu konudaki “Sokak Lezzetleri: Asya” isimli belgeselini şiddetle tavsiye ederiz. 

KAYNAKÇA

https://gurunavi.com/en/japanfoodie/2016/07/yatai.html?__ngt__=TT116545d93007ac1e4ae84cEIUO5gHOMLzZsGBKzmammw

Güney Kore Sokak Yemekleri

Kore’nin Sokak Yemekleri

https://www.neoldu.com/cin-sokak-yemekleri-37844h.htm

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments