GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Gummy Smile Nedir?

0

Gummy Smile Nedir?

Gülerken diş etleri normalden fazla ortaya çıkan çok insan görmüşsünüzdür. Fakat bunun anatomik bir bozukluk olduğunu hiç düşünmemişsinizdir. Uzmanlar, ideal bir gülümsemede diş etlerinin sadece iki milimetre kadar görünmesi gerektiğini, üç veya dört milimetreden fazla göründüğünde müdahale edilerek çözülebileceğini ifade ediyorlar.

Gummy smile, pek çok sebepten ötürü oluşabiliyor. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Dişleri kaplayan diş eti dokusunun aşırı büyümesi: Bu durum, dişlerinizin olduğundan daha kısa görünmesine sebep olur. Genetik faktörlerden ötürü meydana gelebileceği gibi, kullanılan bazı ilaçlardan ya da diş eti iltihabından dolayı da oluşabilir.
 • Hiperaktif dudak kası: Bazı üst dudak kasları, normalde fazla hareket eder. Bunun sonucu olarak, burnun altındaki cildi kontrol eden kaslar, üst dudağı yukarı doğru kaldırır. Genelde genetik bir durumdur ve çoğu insan gummy smile botox enjeksiyonu yaptırarak tedavi olurlar.
 • Ağız ve diş yapısının gelişimi: Dişlerin ve çene kemiğinin gelişimi de önemli etkenlerden olabilir. Özellikle üst çenedeki yapısal sorunlar gülüşün bozulmasına sebep olur. Diş telleriyle veya çıkarılabilir hizalayıcı aracılığıyla düzeltilir.
 • Gülme yüz kaslarını kullanarak meydana gelen yüz ifadelerinin belki de en önemlilerinden birisidir. Kendine güven duygusunun ilk anahtarı, sözcüklerin duyguyla birleşimi, benliğin yansıması, ifade yeteneğinin mükemmel büyüsü gülme ile başlar. Yüz yapıları ile uyumlu, dengeli, etkileyici ve sevimli gülüş toplumda kişiler arası ilişkilerde kabul ettirici rol oynar. Estetik olmayan bir gülüş ise tam tersine itici bir görsel algı sayılmakta ve kişinin mutsuz, huysuz, asabi biri olarak algılanmasına yol açmaktadır.
 • Gülme sırasında dudakların açılması ile ağız ön kısmı görünür hale gelmektedir. Doğal ve estetik bir gülmenin oluşmasında üst ve alt dudakların ilişkisi ve bu ilişkide ön dişlerin konumu önemlidir. Gülmenin olmadığı normal konumda üst dudak üst çene ön kesicilerin 2/3 ünü örtmektedir. Üst dudakların 2-4 mm dışında ön kesici dişler görünmektedir. Özellikle kadınlarda ön kesicilerin uzun olması gülme sırasında ön üst dişlerin daha belirgin olmasına neden olmaktadır. Gülme sırasında üst kesiciler tam görünür hale gelmekte hatta üst gingiva-diş eti 1-2 mm görünür olmaktadır. Bazı vakalarda görünümü artmış dişeti miktarı normal kabul edilmekte hatta kişiye daha genç görünüm vermektedir.
 • Diş eti gülüşü, gülümsemesi (gummy smile) adından da anlaşılacağı üzere gülme çizgisinin dişeti üzerinde yer almasıdır. Yani gülme esnasında dişeti dokusu olması gerekenden bir hayli fazla görünmektedir.
 • Gülme esnasında, dişeti sınırının oluşturduğu marjininden üst dudak sınırına kadar uzanan dişetinin 3 mm’ den fazla görünmesi ile gummy smile teşhisi konulabilir. Değişik nedenler ile dişetinin büyüyerek dişlerin üzerini fazla kaplaması, üst çene kemiği olan maksillanın vertikal yönde aşırı büyümesi, üst ön kesicilerin kısa olması, kısa yada hiperaktif üst dudak yada bunların kombinasyonları gummy smile’ın olası nedenleri arasında sıralanabilir.
 • Tedavi yöntemleri gummy smile’ ın etiyolojisine göre değişiklik göstermektedir. Aşırı vertikal maksillanın varlığında ortogonotik cerrahi uygulamaları, diş etlerinin fazla ve uzun olması halinde gingivektomi (diş etlerinin azaltılması) uygulamaları yapılmakta.
 • Hiperaktif üst dudak varlığında ise üst dudağın yeniden konumlandırılması cerrahi girişimler yada botulinum toksin uygulamları yapılmaktadır.
 • Dudağın yeniden konumlandırılması operasyonun temeli üst dudak iç kısımda mukogingival birleşimden dudağın kas sistemine kadar uzanan epitelin soyularak ortaya çıkan insizyon bölgesinin tekrar dikilmesi ve bunun sonucunda Zygomaticus minor, Orbicularis oris, Levator anguli, Levator superioris gibi kasların hare- ketlerini sınırlandırmaya dayanır.

Gülümserken dişetlerinin rahatsız edici seviyede görünmesinin, farklı nedenlere dayandığını, tedavi yöntemlerinin de buna göre değiştiğini söyledik. Şimdi farklı tedavi yöntemlerinden kısaca bahsedeceğiz.

 1. SRP Tedavisi

Diş eti dokusunun büyümesi iltihaptan kaynaklanıyorsa diş hekimi bir ölçeklendirme ve kök planlama tedavisi uygulayabilir. Esas sorun tedavi edildiğinde, diş etinin lazerle şekillendirilmeye uygun olup olmadığı anlaşılabilir.

 1. Lazerle Diş Eti Şekillendirme

Diş eti çizgisini yükseğe taşımak için yapılan bu işlemde, lazer teknolojisi kullanılarak diş eti küçük şeritler halinde çıkartılır. Lazer sayesinde operasyon sırasında kanama minimuma indirilir, iyileşme maksimuma çıkarılır.

 1. Enjeksiyon Yöntemi

Gülüşün bozulmasına hiperaktif üst dudak kası sebep oluyorsa diş hekiminiz botox önerebilir.  Botoks, dudağı yukarıya çeken kaslara uygulanır ve kasların fonksiyonu azaltılır. BU yöntemle üst dudağınızın daha aşağıda durmasını sağlayabilir.

 1. Reverse Vestibuloplasti

Bu yöntemde bölgesel olarak dudak ve diş eti arasındaki serbest alanın daraltılması hedeflenir. Böylelikle dudak daha az hareket edecek ve buna bağlı olarak istenmeyen görünüm azalacaktır. Çok ileri bir cerrahi olmasa da estetik bir operasyon olduğu için hassasiyet çok önemlidir. Gerektiğinde yine diş eti operasyonlarıyla desteklenerek daha iyi sonuçlar alınabilir.

KAYNAKÇA

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments