GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

ISPANAK YEDİĞİMİZDE DİŞLERİMİZ NEDEN KAMAŞIR?

0

ISPANAK YEDİĞİMİZDE DİŞLERİMİZ NEDEN KAMAŞIR?

 

Çocukluğumuzda ilk ismini öğrendiğimiz sebzelerden biridir ıspanak. İzlediğimiz Temel Reis çizgi karakterinin yeri oldukça büyüktür bunda. Hatta sadece ismini bilmekle kalmayıp demir kaynağı olduğunu da çokça duymuşuzdur ebeveynlerimizin yememizdeki ısrarı sırasında. Ispanağı yiyen Temel Reis birden güçlenir ve Kabasakal’ı alt ederdi. Birçoğumuz yaşımız büyüdükçe bu çizgi filmin bir amacının da çocuklara sebze yemenin faydalı ve gerekli olduğunun aşılanması olduğunu düşünmüşüzdür. Bu çizgi filmde ıspanağın gücü simgelemesinin altındaki sebep aslında 1870 yılında Alman kimyager Erich von Wolf’un ıspanak içerisindeki demir oranını hesaplarken noktalama hatası yapmasıydı. Wolf, 100 gram ıspanaktaki demir oranını 3.5 miligram yazmak yerine 35 miligram yazınca çizgi film karakteri için biçilmiş kaftan halini aldı. Her ne kadar bu oran o zaman yanlış hesaplanmış olsa da ıspanak tüketimini olumlu yönde büyük oranda etkilemiştir. İçerisinde yüksek oranda demir bulunmasına rağmen bu demirin cüzi bir kısmı vücudumuzca emilir. Demirin emilebilmesi için ’’ Hem ’’ şeklinde bulunması gerekir. Ancak sebzelerdeki demir hem halinde bulunmaz. Ispanaktaki polifenolik moleküller demire bağlanarak emilimini engeller.

 

 

Ispanak yediğimizde diğer birçok sebze yemeğindeki gibi sadece lezzetini hissetmeyiz. Ağzımızda bir burukluk ve dişlerimizde de kamaşma oluşur. Bunun sebebi ıspanak içerisindeki oksalik asit adı verilen kimyasaldır. Oksalik asit tükürük içerisindeki kalsiyum ile birleşerek kalsiyumoksalat tuzunu oluşturur. Kalsiyum oksalat, suda fazla çözünmeyen bir tuzdur. Bu nedenle kristalleri dişlerin üzerine kolaylıkla tutunur ve birikirler. Bu da sanki dişlerimizin üzerinde kum taneleri varmış gibi hissine kapılmamıza sebebiyet verir. Fazla tüketildiğinde çeşitli sağlık problemlerine de yol açabilir bu durum. Örneğin; oluşan kalsiyumoksalat kristalleri böbrek taşı oluşumuna neden olabilir ya da bebek emziren annelerde sütteki kalsiyum miktarının azalmasına neden olarak bebekte kemik gelişimini olumsuz etkileyebilir.

 

 

Oksalik asit aynı zamanda karalahana, çilek, pancar, kuzu kulağı, semizotu gibi bitkilerde de bulunur. Ancak oksalik asit sadece ıspanakta bulunmamasına rağmen bu his en çok ıspanak yediğimizde hissedilir. Çünkü ıspanaktaki oksalik asit aynı zamanda zararlı böceklerden korunma amacıyla kullanıldığından miktarı diğer bitkilerden daha fazladır.

 

 

Ağzımızda oluşan garipliklerden hiçbirimiz haz etmeyiz. İşte ıspanak yediğimizde de oluşan bu garip hissi en aza indirmek veya önlemek için size birkaç tüyo verebilirim. Pişirme esnasında içerisine bir veya iki tane kesme şeker atabilirsiniz. Eğer evimizde kesme şekerimiz yok diyorsanız da pişirme süresini uzatabilir ya da yoğurtla tüketerek asit seviyesini en aza indirebilirsiniz. Peki ya çiğ tüketiyorsak ne yapmalıyız? İşte o zaman devreye limon giriyor. Ispanağı limonla tüketerek limon içindeki C vitamini sayesinde oksalik asidin çözünmesi sağlanabilir.

 

Kaynakça:

Cihat Kütük, Bülent Topcuoğlu, Köksal Demir; Toprağa Uygulanan Farklı Organik Materyallerin Ispanak Bitksinde Verim İle Bazı Kalite Ögeleri Ve Mineral Madde İçerikleri Üzerine Etkileri; Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, sayı: 12; sayfa: 31; 1999

Meltem Çetin Sever, Ayşegül Şenyiğit Özdil, Çağrı Mert Bakırcı; Temel Reis ve Ispanak: Ispanak Bizim İçin İyi Bir Demir Kaynağı mı? ; 2019

Furkan Öztürk, Neden Ispanak Sonrası Dişlerde Kamaşma Olur ? , 2020

https://yemek.com/ispanak-yedikten-sonra-dislerin-gicirdamasi/

https://www.hastane.com.tr/saglik/dis-hassasiyeti-yemek-keyfini-kabusa-ceviriyor.html

https://www.yasemin.com/saglik/haber/2671875-ispanagin-faydalari-nelerdir-7-gun-boyunca-ispanak-yerseniz-ne-olur

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments