GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

NAZOLABİAL SULCUS/FOLD (KALINTI)

Nazolabial Sulcus Nedir?

0

NAZOLABİAL SULCUS/FOLD (KALINTI)

Diş hekimlerine yardımcı olan bazı anatomik yapılar vardır. Bunlardan biri de yüzümüzde bulunup üst dudak ile yanağı birbirinden ayıran ‘’Nazolabial sulcus’’ tur. Latinceden tercüme edildiğinde nazolabial kelimesi ‘’Burundan dudağa’’ anlamına gelmektedir. Bu tercümeden de tahmin edildiği üzere nazolabial sulcus, burun kenarından ağız kenarına doğru uzanan bir anatomik geçiş hattıdır. Yaşlandıkça giderek derinleşen bu çizgi çoğu zaman alt dudaktan çeneye doğru inen “Marionette katlantısı” ile birleşir. Yaşlı yüzlerin karakteristik özelliklerinden birisidir.

Nazolabial Sulcus

 Nazolabial sulcusun oluşumunda bazı kas ve kas sistemleri etkilidir. Nazolabial kıvrımı oluşturmak için levator labii superioris, zygomatic major / minor ve risoriusun dermal kas ekleri Yüzeysel Kas Aponevrotik Sisteminden (SMAS) geçer. Kaslı SMAS ve kas dışı SMAS (deri altı doku ve yağ) da nazolabial kıvrımı oluşturur.

Nazolabial Sulcus

 Nazolabial sulcus, klinik açıdan diş hekimleri için önem arz eder. Eksik dokuyu yerine koyarken özellikle diş ve yüz hizalamada dikkate alınan unsurlardan biridir. Ancak nazolabial sulcus bazı sebeplerden ötürü derinleşebilir ya da silikleşip görüntüsünü yitirebilir. Mesela mimik hareketlerinden etkilenir. Gülümseme esnasında harekete geçen kaslar, yanak yağ kitlesini adeta bir akordeon gibi sıkıştırır. Bu sıkışmanın sonucunda ağız ve yanak sınırındaki deri ve deri altı yağ dokusu tekrarlayan basınçla birlikte incelir ve burada bir kırışıklık meydana gelir.

Nazolabial katlantının oluşumunda rol oynayan bir diğer etken ise yanak kitlesinin bir bütün olarak sarkmasıdır. Yanak sarkma gösterdikçe sadece aşağı doğru değil aynı zamanda yüzün merkezine doğru da hareket eder. Yanak kitlesini elinizle yukarı ve dışarıya doğru hareket ettirdiğinizde nazolabial katlantının düzeldiğini gözlemleyebilirsiniz. Yüz germe ameliyatı işte o elinizle yaptığınızı kalıcı olarak elde etmenin yoludur.

Nazolabial katlantı kemik iskelet anatomisinden de çok etkilenir. Üst çene kemiği geride olan bireylerde bu katlantı çok erken yaşlarda ve çok derin bir biçimde belirginleşir. Özellikle yaşlanma sürecinde diş kayıpları nazolabial katlantının bir anda aşırı belirginleşmesine yol açabilir. Hatta bunu hareketli protez takan kişilerde net şekilde görebiliriz. Protez çıktığında, bir anda nazolabial katlantının derinleştiğini, üst çenenin gerilediğini ve yüzün saniyeler içinde 5-10 yaş daha yaşlı göründüğüne şahit oluruz. Nazolabial katlantının altında yatan sorun bir iskelet kusurundan kaynaklanıyorsa eğer, yüz germe ameliyatıyla ne kadar germe işlemi uygulasanız da nazolabial katlantıda etkin bir düzelme elde edemezsiniz.

 

Nazolabial katlantının oluşumundaki bir diğer önemli faktör de cilt altı yağ dokusundaki hacim değişimleridir. Özellikle yanaktan belirgin olarak kilo alan ve sonra bu kiloyu hızlıca kaybeden bireylerde kilolu dönemde gerilerek genişleyen deri, zayıflayınca sarkmaya başlar. İleri derecede kilo kaybı olan hastada nazolabial katlantı yüz germe ameliyatı ile bile tek başına etkin olarak giderilemeyebilir ve bu durumlarda katlantıyı deri üzerinde bir iz bırakacak şekilde kesip almak gerekebilir. Bu noktada yanağın deri altı yağ dokusu hacmini azaltan tüm yöntemlerin nazolabial katlantının belirginleşmesine yani derinleşmesine yol açabileceğini söylemek gereklidir. Bişektomi, yüze liposuction, yağı eriten mezoterapi, deri altında ısı hasarı oluşturan ve yağ dokusunu eriten enerji bazlı uygulamalar gibi işlemler nazolabial katlantıyı derinleştirebilir.

 

KAYNAKÇA

https://yeniyuzyenihayat.com/nazolabial-katlanti/

https://www.earthslab.com/anatomy/nasolabial-sulcus-folds/

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:
Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments