GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Neonatal Dişler

0

Bazı bebeklerin “dişle” doğabildiklerini hiç duydunuz mu? 

 

Hazırlayan: Bilgem Aydın/Editörlük Ekibi

 

Günümüzde doğan her  1000 bebekten birinde görülen bir durum olan yeni doğan dişleri etiyoloji henüz tam olarak bilinmemektedir. Doğumda bebeğin ağzında görülen dişlere natal,doğumdan ilk 30 gün içerisinde görülen dişlerle ise neonatal diş denmektedir.Neonatal  ve natal dişleri  vaktinden önce sürmüş süt dişleri olarak düşünebiliriz. Ancak fazlalık diş olarak süren tipleri de mevcuttur.Nedeni  ise tam olarak bilinmemekle beraber annenin gebelik  sırasında  çevresel toksinlere maruz kalmasının önemli bir etken olduğu düşünülmektedir.Gizemini koruyan neonatal dişler genellikle mandibular santaller olarak karşımıza çıkmaktadır.Bazen maksillar santral dişler veya  kanin dişler de karşılaşılan neonatal diş tiplerine örnektirler. 

Neonatal  veya natal olarak süren bu dişler bebeğin oral sağlığı ve hijyeni bakımından değerlendirilir. Süt dişi olduğu görüldüğünde bebekte herhangi bir rahatsızlık yaratmıyorsa, emmesini etkilemiyorsa diş sallanmıyor, diş 

kökü yerinden hareket ettirilemiyorsa olduğu gibi bırakılıp pedodontistler tarafından takip edilebilir. Ancak  çoğunlukla  bebeğin emme sırasında anneyi,kendi dudağını ve dilini ısırabileceği için  çekilmektedirler. Ne yazık ki daimi dişler sürene kadar o dişin yeri boş kalacaktır. İlerleyen yaşlarda bir yer tutucu tasarlanarak dişlerde gözlemlenecek herhangi bir maloklüzyonu  da engelleyebiliriz. Görülen bu diş eğer fazlalık olarak tespit edilmiş ise asemptomatik  olsa bile çekilmesi  gerekmektedir. Yapılacak bu çekimler için mutlaka bir pediatri uzmanından konsültasyon istenmelidir.Daha sonrasında ise pedodontistler tarafından takibi yapılmaktadır. 


        KAYNAKÇA

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKU:

Tam Protezlerde Görülen Sorunlar ve Çözümleri

AKUT GİNGİVAL HASTALIKLAR

KÖK KANAL MEDİKAMENTLERİ

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments