GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Ortodontik Tedavinin Haritası (Sefalometri)

0
Hazırlayan: Nevre Bilgem Aydın

Radyolojik görüntüleme tekniği olarak literatürde yerini alan sefalometri tanım olarak baş ve yüz boyutlarının ve açılarının ölçülmesi anlamına gelmektedir. Bu ölçümler ise baş- boyun üzerinde belirlenen antropolojik noktaların, bu noktaların birleşmesinden oluşan doğruların veya açıların incelenmesi ile sağlanır. Yapılan incelemeler sonucunda ölçümlerin standart değerleri belirlenmiş olup ortodontik tedavilerde de bu standart değerler yakalanmaya çalışılır.

Sefalometrik radyograflarda diğer radyolojik görüntülere kıyasla ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı filmde görüntülenmektedir. Dişlerin birbirleriyle, çenelerle, çenelerin kafayla ve dişlerle ilişkisi, ayrıca yumuşak doku ile kafa kemiklerinin ilişkisi, dişlerle alt-üst çene ilişkisi, kısaca çene-diş-kafa kemikleri ve yumuşak doku profili ilişkisi incelenir.

Tedavi öncesinde iyi bir tedavi planı oluşturabilmek için, tedavi sırasında tedavinin ilerleyişini görebilmek için son olarak da tedavi sonrasında tedavinin ne derece faydalı olduğunu görebilmek amacıyla sefalometriye başvurulur.

Güncel kullanım olarak iki tiptedir.

  1. Lateral Sefalometri

Kafa iskeletinin lateralden incelenmesidir. Radyografi sırasında film ışınları hastaya sagital yönde dik olarak geçer.

Sella tursika, nazal kemik, orbita alt duvarı, vertebralar, havayolu, diş konumları, çene bazal kemikleri, dik yön ölçümleri, büyüme ve gelişim dönemleri, çene ucu, dudak kalınlıkları, dişlerin dudağa göre konumları, dişlerin ve dudakların önde ya da geride olup olmadıkları, çene tedavilerine ne zaman başlanıp başlanmayacağı gibi durumlar bu filme bakarak karar verilmektedir.

  1. Frontal Sefalometri (Anteroposterior)

Kafa iskeletinin frontalden incelenmesidir.

Frontal (postero-anterior) sefalometrik röntgen analizi çok seyrek kullanılmaktadır. Daha çok yüz asimetrisi gibi transversal yönde anomali olduğu zaman çekilmektedir.

 

 

 

 

Uygulanan ortodontik tedavinin verimi tanının iyi belirlenmesi sonrasında da tanıya en uygun tedavi yönteminin seçilmesi ile sağlanır. Tanı ve tedavinin iyi saptanabilmesi için ise sert ve yumuşak doku tahlillerinin iyi yapılması gerekmektedir. Sefalometrik radyograflar ise tam da bu noktada bizlerin yardımına koşar. Tedavi sırasında izlenecek yolu seçmemizdeki en önemli faktörlerden biridir.

KAYNAKÇA

  1. Mustafa Ülgen /Anomaliler,Sefolometri,Etiyoloji,Büyüme ve Gelişim,Tanı/Ankara/1999

http://www.dentistry.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/28/2017/03/ulgen2.pdf

  1. Orhan Çiçek/Sefalometri ve Ortodonti ders notu/Zonguldak/2020

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments