GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

PERİFERAL DEV HÜCRELİ GRANÜLOMA

Periferal Dev Hücreli Granüloma Nedir?

0

PERİFERAL DEV HÜCRELİ GRANÜLOMA 

 

HAZIRLAYAN: BERRAK İZEL TEKİN/ GDH HABER

 

İÇİNDEKİLER:

**PERİFERAL DEV HÜCRELİ GRANÜLOMA NEDİR?

**HANGİ SEBEPLE OLUŞUR?**

**KLİNİK GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?/BULGULARI NELERDİR?**

**TEDAVİSİ NEDİR?**

Periferal dev hücreli granüloma (PDHG) lokal irritan faktörler sebebiyle gingiva ve alveoler kret üzerinde ortaya çıkan reaktif ekzofitik bir lezyondur. Dev hücreli epulis,osteoklastoma,dev hücreleri reperatif granüloma olarak da bilinir.

 Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber kötü oral hijyen zemininde iritan ve travmatik faktörlerle (diş çekimi, kötü dolgu, travma, plak, diş taşı, kronik enfeksiyonlar) ilgili olduğu düşünülmektedir.

Klinik görünümü karaciğer dokusuna benzer ve genellikle 2 cm’den küçüktür. Mavimsi kırmızı renkte, polipoid veya nodüler yapılıdır. Radyolojik olarak yumuşak doku altı yüzeyel erozyonlar tespit edilir. Histopatolojik olarak çok çekirdekli dev hücreler ve genç bağ dokusu hücrelerini içeren kapsülsüz doku kitlesi ve hemoraji alanları etrafında hemosiderin yüklü makrofajlar ve klinik inflamatuar infiltrasyon izlenir. . Tipik olarak ovoid ve fusiform flekilli mezenkimal hücreler içerisinde çok çekirdekli dev hücreler görülür.

 

KLİNİK GÖRÜNTÜSÜ

  periferal

 

 

 

 

 

EKSİZYON SONRASI GÖRÜNTÜ

periferal

Gingival mukoza ve alveolar alanda periodontal ligament veya mukoperiosteumdan gelişir. Oklüzyon gelişip enfekte olmadıkça asemptomatik olarak seyreder. Lezyon ilk oluşum döneminde kanamaya sebep olabilir. ilerleyen dönemlerde boyutunun artışına bağlı olarak alttaki kemik dokuda nadir de olsa erozyona sebep olabilir. Birlikte olduğu dişlerde yer değişimlerine ve mobiliteye sebep olabilirken altındaki kemik dokuda da çöküntü yapabilir.  Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. 50-60 yaşlarda görülme sıklığı artar. Mandibula da maksilladan daha sık görülür. Kesicilerle 1. molarlar arasında görülür. En sık premolar ve molar alandan gelişir. 

RADYOLOJİK GÖRÜNTÜSÜ

periferal

Tedavi olarak kitlenin eksizyonu ve tabanının genişce rezeksiyonu yapılır. Ayrıca irritan faktörlerin uzaklaştırılmasına ve oral hijyenin sağlanmasına dikkat edilir. Seyrek olarak nüks görülmektedir.

 

 

 

 

 

HİSTOPATOLOJİK GÖRÜNTÜSÜ

periferal Değişik derecede inflamasyon ve vaskülarizasyon gösterir. Yüzeyde ülserasyon görülebilir.

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

https://docplayer.biz.tr/85582740-Cenelerde-gorulen-periferal-dev-hucreli-granulomalar-16-olgu-serisi.html

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_23900/BTD-4-122.pdf

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/196023

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:
Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments