GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Porselen Kaplamalar Hakkında Merak Edilen Her Şey

Porselen Kaplamalar

0

PORSELEN KAPLAMALAR HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Porselen kaplama nedir? Porselen kaplama işleminin tarihsel gelişimi nasıl olmuştur? Porselen kaplamanın ömrü ne kadardır? Porselen kaplama tedavisi nasıl yapılır? Porselen kaplama işleminin  avantaj ve dezavantajları nelerdir? Akıllara takılan tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulacaksınız.İyi okumalar.

Yazan: Envercan Gözüaçık / GDH HABER

PORSELEN KAPLAMA NEDİR?

Porselen kaplamalar, doğal dişlerin ön yüzeyini kaplayan tıbbi, seramik bir kabuk türüdür. Diş kaplamaları, hastanın rahatça gülümsemesi için fiziksel bir dönüşüm sunar. Porselen kaplamalar, her hastanın ağız ve diş yapısına uyum sağlamak için özel olarak yapılır. Gelişmiş kaplamalar doğal diş minesine çok benzemekle birlikte birebir doğal dişin yapısıyla aynı değildir. Diş hekimleri, ortodontik tedavilerden diş beyazlatma işlemine kadar çok sayıda tedavide porselen kaplamalarını kullanabilirler. Canlı ve doğal görünümlerinden ve çok sayıda kullanımlarından dolayı, porselen kaplamalar en popüler ve saygın kozmetik diş hekimliği prosedürleri arasındadır.

 

PORSELEN KAPLAMANIN TARİHİ

Son birkaç yılda, porselen kaplamalar son derece popüler hale gelmesine karşın dental kaplamalar bir asır önce film endüstrisinin bebeklik döneminde ortaya çıktılar. Ünlü Hollywood diş hekimi Dr. Charles Pincus, diş kaplamalarını Holywood oyuncularının ekranda gülümsemelerini daha iyi hale getirmek için bir seçenek olarak tasarladı. Geçici olarak gülümsemelerini ekranda mükemmelleştirmek için oyuncuların dişlerine kalıcı olmayan sahte cepheler yerleştirdi. Geçici diş kaplamalarının Hollywood’da yayılması çok uzun sürmedi.

O zaman için porselen kaplamaları kalıcı olarak yerleştirebilmek mümkün değildi. 1960’larda, yapışkan diş hekimliği dönemi Dr. Michael Buonocore sayesinde başladı. Dişleri hafifçe kazımak için hafif asidik bir çözelti kullandı. Bu çözelti ve kazıma sayesinde diş ile kaplama arasında daha güçlü bir bağ sağlayan yüzey elde edildi. 1982’de R. J. Simonsen ve J. R. Calamia, Dr. bunocore tarafından porselen kaplamalar için tanıtılan teknikleri kullandılar. Şu anda, herkes bir zamanlar sadece Hollywood seçkinleri için mevcut olan kusursuz gülümsemeleri elde edebiliyor.

PORSELEN KAPLAMANIN ÖMRÜ NE KADAR?

Bir diş kaplamasının ortalama ömrü yaklaşık 10 yıldır. Uygun bakım ve tedavi ile, bu zaman dilimi 20 yıla kadar uzatılabilir. Aşağıdakilerden biri oluşursa hastanın kaplamaları değiştirmesi gerekebilir;

 • Kaplama yontulmuş veya kırılmış ise değiştirilmesi gerekebilir. Kaplamalar porselenden yapılmıştır ve doğru bakım yapılmadığında yıpranabilir veya kırılabilir.
 • Eğer kaplamanın yapıldığı diş çürümüşse kaplama çıkarılmalı ve diş tedavi edilmelidir. Kaplama sağlam olmasına rağmen diş kaplamayı destekleyemiyorsa, kaplama dişten ayrılmaya başlayabilir.
 • Kötü diş hijyeni ve diş eti hastalığı, kaplamaların diş etlerinden ayrılmasına neden olur. Kaplamalar, normal dişlerle aynı ölçüde bakım gerektirir. Hasta ağız sağlığına dikkat etmezse, diş etleri çürümeye başlayabilir, kaplamalar ve diş etleri arasında bir boşluk meydana gelebilir.
 • Ölçüsü doğru alınamayan kaplamalar geç olmadan değiştirilmelidir.

PORSELEN KAPLAMANIN AVANTAJLARI

 • Doğal görünümlü sonuçlar;

Porselen kaplamalar doğal bir diş görünümü sağlar. Doğal dişlerin ışık yansıtan özelliklerini ve diş minesinin karakterini inanılmaz derecede iyi taklit ederler. Çok ince ve yarı saydam yapılabilirler.

 • Dayanıklı malzeme, uzun süreli çözüm

Diş hekimi tarafından iyi yürütülen ve hasta tarafından iyi bakılan durumlarda, porselen kaplamalar uzun ömürlü olabilir.

 • Orijinal diş rengi

Diş kaplamaları doğal diş rengini neredeyse birebir taklit eder. Bu da gülüş tasarımı açısından ve hastanın kendine güveni açısından oldukça elverişli bir özelliktir.

 • Hızlı ve estetik sonuçlar

Kaplama tedavisi diğer tedavi yöntemlerine göre daha kısa süren ve hastanın gülüş estetiğini tamamen değiştiren bir tedavi yöntemidir.

 • Diş yapısı ve diziliminde çoklu kusurları düzeltme

Diş kaplama tedavisi, hastanın diş yapısında veya dizilimindeki çoklu kusurların (kırık diş, diş çarpıklığı, dişte renk değişikliği, dişler arası boşluklar) hepsini aynı anda ele alabilir ve pratik bir tedavi sunabilir.

 

PORSELEN KAPLAMANIN DEZAVANTAJLARI

 • Kaplamalar yerine oturtulduktan ve tedavi süreci bittikten sonra renk veya şekil değiştirilemez
 • Porselen kaplama tedavisi kompozit rezin dolgu tedavisinden çok daha pahalıya mal olur
 • Eğer çoklu kaplamadan bir tanesi kırılırsa, tüm kaplamanın değiştirilmesi gerekir.
 • Kaplama için hazırlık aşamasında dişi oyma işlemi dişin dentin tabakasına giderse, diş önemli ölçüde zayıflar ve sıklıkla sorunla karşılaşılır.
 • Porselen kaplama tedavisi, nispeten sağlıklı dişler için en iyisidir. Çürük veya çürümeye başlayan dişler için tavsiye edilen bir tedavi yöntemi değildir.
 • Çok çarpık veya yanlış hizalanmış dişler için tavsiye edilen bir tedavi yöntemi değildir
 • Sıcak veya soğuğa karşı bir duyarlılık olabilir, çünkü diş minesi çıkartılmıştır, ancak bu yan etki geçicidir.
 • Porselen kaplamalar doğal diş kronu kadar güçlü değildir.

 

TEDAVİ SÜRECİ

 1. KAPLAMA YAPILACAK DİŞİN KESİLMESİ

Diş hekimi, ilk adım olarak kaplama yapılacak dişi, kaplamanın kalınlığına uygun olarak keser. Bu işlemde anestezi uygulanıp uygulanmayacağına hasta ve hekim birlikte karar verir. Kesme işlemi diş minesinden içeri doğru yaklaşık 5 ila 7 milimetredir. Kesme işleminin asıl amacı kaplama tabakasının düzgün yerleştirilebilmesi için diş yüzeyini ayarlamaktır.

Eğer kaplama yapılacak dişte çürümeler varsa bu bölgeler de kesilerek çıkartılacaktır. Ayrıca bu işlemde dişte eğer varsa eski dolgularda çıkartılır. Bazı uzmanlar porselen kaplama ve dolgu arasında bir bağ oluşturmak için dolgunun 2 haftadan eski olmaması gerektiğini söyler.

 1. KAPLAMA İÇİN GÖLGE (RENK) SEÇİMİ

Hekim bu aşamada kaplama yapılacak dişin çevresindeki dişlere bakarak kullanacağı kaplamanın rengini ve saydamlığını belirler.

 1. GEÇİCİ KAPLAMA

Kullanılacak porselen kaplama hazır olup yapıştırılana kadarki sürede hastaya geçici kaplama uygulanır.

 1. KONTROL AŞAMASI

Bu aşamada hekim, kaplamanın diş üzerinde nasıl oturduğunu değerlendirir ve kaplamanın uyumundan memnun kalana kadar bu işlem devam eder.

 1. KAPLAMANIN YAPIŞTIRILMASI

Kaplamanın şekli ve rengi doğru olduğuna kanaat edildikten sonra hazırlanan porselen diş yüzeyine yapıştırılabilir.

Bu işlemde hekim öncelikle dişin yüzeyini temizler ve parlatır. Daha sonrasında yapıştırma işlemi için diş yüzeyi özel bir asit jeli ile 20 saniye veya daha az bir süre ile aşındırılır. Bu asitle birlikte mikroskobik düzeyde çok pürüzlü bir emaye yüzeyi elde edilir. Hazır olan porselen kaplama bu yüzey üzerine yapıştırılır ve ardından hekim mavi özel bir ışık yardımıyla kaplama ve emaye yüzeyi arasındaki bağı güçlendirir.

Yapıştırma işleminin ardından son rötuşlar yapılır ve hastaya birkaç haftalık takip çizelgesi hazırlanabilir.

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN

Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilen Her Şey

Protetik Diş Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Hekimi Korkusu Ve Korku Yaşayan Hastaya Doğru Yaklaşım

Ağız Kokusu 

 

KAYNAKLAR

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=porcelain+veneers

2. https://kirklandteeth.com/cosmetic-dentistry/procedure-porcelain-veneers/

3. https://www.animated-teeth.com/porcelain_veneers/t3_porcelain_veneers_how.htm

4. https://jamiethedentist.com/dental-veneers/advantages-and-disadvantages/

5. https://www.katebraymandds.com/blog/what-are-porcelain-veneers/

6. https://www.webmd.com/oral-health/guide/veneers#1

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments