GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Sanat Basamaklarında Bugün: Broadway

broadway

0

Sanat Basamaklarında Bugün: Broadway

 

                                                                                                                                           HAZIRLAYAN: Ayşe Ecem Damar

 

 

Dünyanın en büyük, en renkli ve en hareketli şehirlerinden New York’un bir sokağı, dünyadaki diğer sokaklardan bir farkı var. Evet, Broadway’den bahsediyoruz. Bu sokak üzerinde yer alan, her biri en az 500 seyirci kapasiteli 40’tan fazla tiyatro, müzikal tiyatronun kalbinin attığı bir merkeze dönüşmüş durumda. New York’un ışıl ışıl, kalabalık ve gösterişli Times Meydanı’ndaki dev reklam panolarında boy boy afişlerini gördüğümüz Broadway müzikalleri, bugün sahne sanatlarının, popüler kültürün ve eğlence dünyasının önemli bir parçası.

 

1750’lerde New York’taki ilk tiyatroların açılmasından sonra, Broadway tiyatrolarının kurulması 1800’lerin sonunu buluyor. Bugünkü popülerliğine ulaşmadan önce, 1857 sergilenen ilk hit müzikali 50’den fazla gösterimiyle “The Elves” oluyor. New York, tiyatroların kalbinin attığı rakip kent Londra’yı, en uzun prodüksiyonu sahneleme konusunda ilk kez, 253 kez sahnelenen 1860 tarihli “The Seven Sisters” müzikaliyle solluyor.

Fakat I. Dünya Savaşı ve Büyük Buhran dönemlerinde Broadway’i ekonomik anlamda zorlarken ve üstelik sesli sinemanın müzikalleri beyaz perdeye taşımaya başlaması Broadway’in bir duraklama dönemine girmesine neden oluyor. Yine de Broadway “Altın Çağını 2. Dünya Savaşı’nın ortasında, 1943’te, “Oklahoma!” müzikali ile yaşamaya başlıyor. 2212 kez sahnelenerek bir rekora imza atan bu müzikalin merkezinde, Oklahoma’daki bir çiftlikte, bir kovboy ve bir çiftçi arasında kalan bir genç kız bulunuyor.

 

1960’lara dek süren bu Altın Çağ, sinemanın yükselişe geçmesi ve tiyatroya olan ilginin azalmasıyla düşüşe geçince, büyük zararlara, tiyatroların kapanmasına, tiyatrocuların işsiz kalmaya başlamasına neden oluyor. 1982’de tiyatro yapımcısı ve yönetmeni Joe Papp, “Save the Theatres” kampanyasını başlatıyor ve büyük bir ses getiren bu kampanya, Broadway Tiyatrolar Bölgesi’nin millî bir değer olmasına ve tiyatroların ayakta kalabilmek için gereken devlet desteğini almasını sağlıyor.

Broadway, artık her yıl milyonlarca dolar kazanan dev müzikallerin doğduğu ve yıllarca sahnelendiği bir endüstri. Örneğin, sadece 2018-2019 sezonunda Broadway müzikallerini 14,7 milyon izleyici izlemiş ve toplamda 1,8 milyar dolardan fazla gelir elde edilmiş. Broadway müzikallerin birçoğu Londra’nın tiyatro bölgesi West End’e de uğrayarak burada da yıllarca sahneleniyor ve dünya turneleriyle popülaritesini ve gelirini katlıyor. Günümüzde klasiklerin yanı sıra birçok hit Broadway müzikali sinema uyarlamalarıyla çok daha fazla ülkeye ve insana ulaşabiliyor. (Chicago (2002), Les Misérables (2012), Cats (2019)…) Endüstriler arası alışveriş zıt yönde de işliyor; sinema filmleri, tamamen müzikal olmasalar dahi Broadway müzikallerine dönüştürülerek sahneye uyarlanıyor. (Billy Elliot, Once, Frozen, Moulin Rouge!…)

 

Broadway müzikalleri ve tiyatro prodüksiyonları, tıpkı sinemanın Oscar, televizyonun Emmy ve müziğin Grammy ödülleri gibi her sezon sonunda Tony Ödülleri ile en iyilerini seçiyor.

KAYNAKÇA:

New York Sahnelerinin Renkli Dünyası: Broadway Müzikalleri

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments