GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Sanat Basamaklarında Bugün: Sinema

Sinema

0

 Sanat Basamaklarında Bugün: Sinema

Hazırlayan: Ayşe Ecem Damar

 

Film endüstrisi, bugün bildiğimiz gibi, 19. yüzyılın başlarında bir dizi teknolojik gelişme ile ortaya çıktı: fotoğrafın keşfi, bireysel hareketsiz görüntüleri birleştirerek hareket yanılsamasını yarattı. Burada sunulan tarih, bir eğlence endüstrisi olarak sinema fikrinin ilk ortaya çıktığı bu teknolojik gelişmelerin doruk noktasında başlıyor. O zamandan beri, endüstri olağanüstü dönüşümler geçirdi, bazıları bireysel katılımcıların sanatsal vizyonları, bazıları ticari zorunluluk ve kimisi de kaza eseri. Sinemanın tarihi bir asırdan fazla karmaşık bir süreç barındırır. Fakat her şey nerede, nasıl başladı ve sinemanın bugünkü teknolojiye ulaşmasını sağlayan ilk adım oldu? 

Leland Stanford bir gün çok sıkıldı.

1872’de Stanford, zengin bir soyguncu baron, eski Kaliforniya Valisi ve at yarışı meraklısıydı. Zamanın çoğunu pistte geçirdikten sonra, tam dörtnala atların koşarken dört toynağını yerden kaldırdığına ikna oldu. Arkadaşları bu fikri alay etti. Ne yazık ki, atın bacakları o kadar hızlı hareket ediyordu ki, insan gözüyle gerçeği anlamak imkansızdı. Bu yüzden bir doğa fotoğrafçısı olan Eadweard Muybridge’e ve dörtnala bir atın fotoğrafını çekmesi için 25.000 dolar teklif etti.

Altı yıl sonra, Muybridge, sırayla tetiklenen bir dizi 12 kamera ile hareket halindeki bir atı fotoğraflama tekniğini mükemmelleştirdi. Fotoğraflardan biri, atın toynaklarının dördünün de tam dörtnala yerden ayrıldığını açıkça gösterdi. Stanford bahsi kazandı ve Stanford Üniversitesi’ni kurmaya devam etti. Muybridge 25.000 dolarla birlikte sinema filmlerine doğru kritik bir ilk adım olan seri fotoğrafçılığın icadı ile ünlendi. 

1893’e gelindiğinde, Muybridge’in Stanford’un bahsini kazanmasından 15 yıl sonra Edison, güneş ışığının girmesi için çatıda bir delik bulunan siyah katran kâğıdı ile kaplı küçük, sıkışık, ahşap çerçeveli bir kulübe olan ilk “film stüdyosunu” inşa etmişti. Çalışanları, o sırada kullanılan polis mahkûm taşıma vagonlarını hatırlattığı için buraya Black Maria lakabını takmıştı. Burada ürettikleri ilk filmlerden biri, hapşıran bir adamın 5 saniyelik “sahnesi” idi.

Sadece bir sorun vardı: Edison’un filmlerini izlemenin tek yolu, tek bir izleyicinin vizöre bakarak görüntüleri izlemesine izin veren bir makine olan bir kinetoskoptu. Görüntüleri ücretli bir kitleye yansıtmak henüz mümkün değildi.

Aynı yıl, Fransa’da, Auguste ve Louis Lumiere, aynı modern mucizeyi gerçekleştirebilecek sinematografı icat ettiler. Lumiere kardeşler kredinin aslan payını alacaklardı, ancak Latham ve Lumieres, bildiğimiz gibi sinemanın icadında ilk sırada yer aldı.

Fakat başka bir Fransız mucit olan Louis Le Prince, çok daha önce hareketli resimlerle deneyler yapıyordu ve tekniğini 1890’a kadar mükemmelleştirmişti. Ancak, aynı yıl planlanan bir kamu gösterisi için ABD’ye geldiğinde-potansiyel olarak Edison’un teknoloji hakkındaki iddiasını gölgede bırakarak-gizemli bir şekilde bindiği bir trenden kayboldu. Buluşu da dahil olmak üzere vücudu ve bagajları asla bulunamadı. O zamandan beri, zamansız ortadan kaybolmasıyla ilgili komplo teorileri dolaşıyor. 

Sinemaya dönersek, 19. yüzyılın sonları teknoloji açısından gelişmeye devam eden bir sektör olsa da sanat üzerine henüz yoğunlaşılmış değildi. Ne Edison’un 5 saniyelik hapşırma filmi ne de Lumieres’in 46 saniyelik “İşçiler Fabrikadan Ayrılıyor” filmi sanat niteliği taşımıyordu. Yine de ilk oldukları için bir çığır niteliğindeydiler. Elbette, dikkate değer istisnalar vardı. Bir fotoğraf şirketinde sekreter olarak çalışan Alice Guy-Blaché, 1895’te Lumieres’in icadını gördükten bir yıl sonra, sinema tarihinin ilk tamamen kurgusal filmi olan “Lahana Perisi”nin senarist, yönetmen ve editörlüğünü yaptı. (1896)

Ancak, ilk birkaç yıl içinde en tanınmış film yapımcısı George Melies’di. Melies, Paris’te drama için bir işaret fişeği olan bir şovmendi. Lumieres’in sinematografisini 1895’te harekete geçiren ilk kişilerden biriydi ve potansiyelini bir kitle eğlencesi biçimi olarak gördü. Önümüzdeki birkaç on yıl boyunca, gelecek yüzyıl sinemasında ne olacağını tahmin eden hayali sahne zanaatını, optik yanılsamaları ve vahşi hikayeleri birleştiren yüzlerce film üretti. 1902’de üretilen en ünlü filmi “A Trip to the Moon”, izleyicileri bir roket gemisinde Ayın yüzeyine taşıdı ve hatta bazen renkli sinematografiye yaklaşmak için elle renklendirilmiş görüntüler içeriyordu.

Zamanının çok ilerisindeydi ve sonunda Martin Scorsese’nin 2011 filmi Hugo’da ölümsüzleştirildi.

Bu en zor ve ilk adımlar atıldıktan sonraki yüzyıl boyunca sinema hem sanatsal hem teknolojik olarak hızlıca ilerledi. Başta kare kare oynatılan resimler, dijitalleşti. Siyah beyaz olan ekranlara renk geldi. Günümüzün en popüler sinema parçası haline gelen özel efektler son on yılda neredeyse bir devrim geçirdi. Tüm bunların zengin bir adamın boş vakti olmasıyla başlaması sadece eğlenceli bir detay. 

Umarız en kısa zamanda yeniden sinema salonlarında binbir emekle hazırlanan filmlerin tadını hep birlikte çıkarırız. 

 

https://youtu.be/2wnOpDWSbyw

https://youtu.be/OjG5bujrzGo

https://youtu.be/CYbQO6pwuNs

https://youtu.be/xLVChRVfZ74

 

KAYNAKÇA

 

https://uark.pressbooks.pub/movingpictures/chapter/a-brief-history-of-cinema/

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments