GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

YİRMİLİK DİŞLER HANGİ DURUMLARDA ÇEKİLMELİDİR?

Yirmilik Dişler

0

   YİRMİLİK DİŞLER HANGİ DURUMLARDA ÇEKİLMELİDİR?

HAZIRLAYAN: ZEYNEP SEVDE ÜZÜM//GDH HABER 

ÇÜRÜK

Tükürük, bakteri ve yiyecek parçacıkları, diş etinde yeni çıkmakta olan dişin açtığı yuvada toplanarak hem yirmilik dişi hem de yanında bulunan azı dişini risk altına sokar. Bu tarz çürükleri fark etmek ve tedavi etmek düşündüğünden zordur. Ağrı ve enfeksiyona sebep olan ve apse ile sonuçlanan ağır tablolar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda 20’lik dişler çekilmelidir.

DİŞ ETİ HASTALIĞI(PERİKORONİT)

Çok az çıkmış bir yirmilik dişin, dişetinde bakteri ve yiyecek artıklarının depolandığı bir enfeksiyon noktası oluşur. Bu durum ağızda kötü koku olmasına, ağrı, ödem ve trismusa (ağzın tam açılamaması durumu) neden olur. Enfeksiyon lenfler yardımı ile yanak ve boyun bölgesine doğru yayılmaya başlar. Yirmilik dişin çevresinde bulunan bu enfeksiyona yatkın durum, her defasında kolayca enfekte olmaya adaydır. Bu durumda 20’lik dişler çekilmelidir.

BASINÇ AĞRISI

Sürme esnasında, komşu dişlere de basınç uygulanması halinde, sıkışmadan kaynaklanan bir ağrı hissedilebilir. Bazı durumlarda, bu basınç ağızda aşınmaya sebep olmaktadır. Bu durumda 20’lik dişler çekilmelidir.

 

 

  ORTODONTİK NEDENLER

Birçok genç insanın dişlerinde meydana gelen çapraşıklıkları düzeltmek amacı ile ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. 20 yaş dişlerinin sürme basınçları diğer dişlere de etki edeceğinden dolayı, diğer dişlerde de bir hareketlilik meydana gelir ve dişlerde çapraşıklıklar artabilir. Bu yüzden ortodontik tedavi öncesi 20’lik dişler çekilmelidir.

PROTEZ İLE ALAKALI SEBEPLER

Protez planlaması yapılan bir ağızda 20 lik dişleri de plan içerisine katmak gerekir. Çünkü, 20 lik diş çekildikten sonra değişiklik gösteren ağız yapısına göre, yeni bir protez yapmaya ihtiyaç duyulabilir.

KİST OLUŞUMU

Gömük bir dişin neden olduğu kistik durumlara rastlanmıştır. Kist kemik yıkımına, çene genişlemesine ve çevresinde yer alan dişlerin yer değiştirmesine veya zarar görmesine neden olur. Kemik yıkımını önleyebilmek amacıyla diş çekilmeli ve kistler temizlenmelidir. Çok az da olsa, bu kist çok geniş alanlara yayılması halinde tümörlere dönüşebilir veya çene kemiğinde kendi kendine kırılmalara neden olabilir. Bu yüzden çekilmelidir.

 

BÜYÜK AZI DİŞİNE ETKİLERİ

20 yaş dişleri daha çok düzgün pozisyonda süremediklerinden dolayı, çevrelerinde bulunan besin artıklarının toplanması ile veya yanında bulunan büyük azı dişine uyguladıkları basınç ile komşu dişte de madde kaybı ve çürüklere neden olabilmektedirler. Bu şekilde zarar verebilme potansiyeline sahip 20 yaş dişlerinin de çekilmeleri gerekmektedir.

PERİKORONİTİS (ÇEVRE DİŞETİ İNFLAMASYONU)

20 yaş dişlerinin bir kısmı gömük kaldığı zaman, üstüne bulunan dişeti ile arasında biriken bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon meydana gelebilir. Bu sırada yüzde şişme, ağız açmada zorluk, ağrı, ağız kokusu, lenf bezlerinde şişlik ve ateş gibi durumlara rastlanabilmektedir. Bu durumda 20’lik dişler çekilmelidir.

 

 

 

AĞRI

20 yaş dişleri normal pozisyonlarında süremedikleri zaman, yan dişlere uyguladıkları basınç nedeni ile ağrıya sebep olmaktadırlar. Bu ağrı hastanın günlük aktivitelerini etkileyecek düzeyde ise çekilmesi gerekir.

 

 

YANAK ISIRMA

Çok fazla karşılaşılmasa da 20 yaş dişleri daha çok normal pozisyonda süremedikleri için hastalarda yanak ısırma ve mukozada yaralanma şikayetlerine neden olmaktadırlar. Böyle durumlarda da 20 yaş dişlerinin zaten normal işlev görmediklerinden alınmaları uygundur.

YİRMİLİK DİŞLER ÇEKİLMELİ MİDİR?

Halk arasında 20 yaş dişlerinin çabuk çürüyen, gereksiz ve çıkar çıkmaz çekilmeleri gereken dişler olduğuna inanılır.  Tam tersine, düzenli bir şekilde çıkıyor ve diş dizisini bozmuyor ise mutlaka korunması gerekmektedir. Bazen ağızda çıkmamış ancak diş filmlerinde görülen gömülü kalmış 20 yaş dişleri, yaşamımız boyunca ağızda bir sorun çıkarmadan yerinde durabiliyor. Bu dişlerin çıkmaması sorun teşkil etmeyip, çekilmeleri gerekmeyebilir. Altlı ve üstlü olarak çıkmış 20 yaş dişleri, çiğneme görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiriyorsa çekilmeleri için bir neden yoktur.

HİÇBİR RAHATSIZLIK VERMESE DE KÖTÜ POZİSYONLU BİR YİRMİLİK DİŞ NİÇİN ÇEKİLMELİDİR?

 • Dişin pozisyonunun bozuk olması, enfeksiyon için tek başına yeterli bir nedendir. Böyle bir durumda, az önce ifade edilen sorunlara muhakkak rastlanacaktır. Üstelik bu tarz sorunlar bir anda ve beklenmeyen bir zamanda oluşurlar.
 • Yirmilik dişler, fırça ve diş ipi ile zor ulaşılan yerlerde bulunurlar. Zaman içerisinde de çürümeye sebep olan bakteri, asit ve yiyecek artıkları bu bölgede toplanır. Eğer diş çürür ve dolgu ile tamir edilmezse, diş kısa zaman içerisinde iltihaplanmaya başlar.
 • 20 lik dişleri temiz tutmak zor olduğun için, biriken bakteri ve yiyecek artıkları kötü ağız kokusuna neden olur.
 • Diş eti altında yatay (düşeyden sapmış) pozisyonda bulunan gömük bir diş, diğer dişlerin hareketi, sıklaşması ve çarpıklaşması ile neticelenecek olan bir basınç meydana getirir.
 • Gömük dişin üzerini kaplayan diş etinin alt bölgesinde toplanan bakteriler, enfeksiyonun meydana gelmesine sebep olur.

YİRMİLİK DİŞLERİN ÇEKİLMESİ İÇİN EN UYGUN ZAMAN NEDİR?

İmpact- kötü pozisyonlu bir diş şikayete neden olsun veya olmasın, 14 ile 22 yaşları arasında çekilmesi gerekmektedir. Genç yaşlarda gerçekleşen operasyonlar, teknik bakımdan daha kolay gerçekleşir ve iyileşme süresi daha hızlı olur. 40 yaşın üzerinde gerçekleşen operasyonlar, biraz daha zordur. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile beraber, yan etkilerin de artmasına sebep olur ve iyileşme süreci de uzamaktadır.

 OPERASYON SONRASI BAKIM NASIL OLMALI?

 • Yara yeri ile oynanmamalıdır. Yoksa ağrı, enfeksiyon veya kanama ile karşılaşılabilir.
 • İlk 1 gün boyunca o taraf ile çiğneme yapılmamalıdır.
 • İlk 1 gün içerisinde sigara içilmemelidir. Çünkü sigara, kanamayı arttırıp iyileşmeyi bozar.
 • Tükürülmemelidir. Yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir.
 • Kanama kontrol edilmeli. Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılır. Pıhtı oluşumu için tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni bir tane konur.
 • Şişkinliğin kontrolü. Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılır ve yüzün şişmesinin önüne geçilir. Uygulama şöyle olmalıdır: 20 dakika soğuk tampon- 20 dakika ara- tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir.
 • İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla ağzı gargara yapmak gerekir. karışım 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz koymak suretiyle hazırlanır.

 

 

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

1-YİRMİLİK DİŞ ÇEKİMİ SONRASI PARESTEZİ

2-OSTEORADYONEKROZ

3-FRENEKTOMİ NEDİR?

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

http://centralhospital.com/TibbiBolumler/agiz-cene-ve-dis-sagligi/yontem/20-yas-disleri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/#:~:text=En%20uygun%20zaman%2018%2D30,ise%2020%20ya%C5%9F%20di%C5%9Fleri%20%C3%A7%C4%B1kabilir.

https://www.dentaluna.com/20-yas-dislerinin-cekilmesini-gerektiren-durumlar/

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments