GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

ZİGOMATİK İMPLANTLAR

0

ZİGOMATİK İMPLANTLAR

                                                                                                            HAZIRLAYAN: GDH HABER / HİLAL YILDIRIM

 

ZİGOMATİK İMPLANT NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Zigomatik implant, üst çeneye uygulanan bir implant çeşitidir. Sadece zigoma (elmacık) kemiklerinden destek alınarak uygulanan implantlardır.

Üst çenede aşırı kemik kaybına bağlı olarak dental implant uygulama şansının olmadığı hastalarda, zigomatik kemiklerin kontrolü sonrası bir kırık tespit edilmediği durumlarda uygulanabilen ve hastanın dişsizlik problemine çözüm sağlayan tedavi yöntemidir. Çok ileri derece kemik erimesi olan durumlarda da bu yönteme başvurulur.

ZİGOMATİK İMPLANTLAR KİMLERDE KULLANILIR?
  • Uzun seneler boyunca total protez kullanmış olan hastalar, zigoma implant kullanabilmektedirler.
  • Uzun süre dişsiz kalmış olan hastaların kemikleri erimektedir. Bir süre sonra kemikleri tamamen erime noktasına geleceği için implant tedavisi uygulanamamaktadır. Kemik grefti ile implant yapılamamaktadır ve takıp çıkartılan protez kullanımı da oldukça zor olmaktadır. Bu hastalara zigoma implant uygulanabilmektedir.
  • Erken yaşta diş kaybı olanlara zigoma implant tedavisi uygulanabilmektedir.
  • Genetik sebepler ile dişlerini kaybetmiş olan hastalar için zigoma tedavisi uygundur.
  • Hastanın üst çenesinin implant yapmaya elverişli olmaması durumunda zigoma implant tedavisine başvurulmaktadır.

 

NASIL YAPILIR VE TUTMAMA RİSKİ VAR MIDIR?

Zigomatik implantlar normal dental implant uygulamasına benzer şekilde uygulanmaktadır. Genellikle işlemin daha kolay yapılabilmesi ve hastanın konforu açısından zigoma implant uygulamaları genel anestezi ya da sedasyon altında yapılması tercih edilir. Ancak lokal anesteziyle de yapılabildiği durumlar vardır.

Zigomanın yapısal kalitesi zigoma implant uygulamasının başarı oranını yükseltir. Bu tür implantlarda elde edilen başarı oranı en az dental implantlarda elde edilen başarı oranı kadardır.

ZİGOMATİK İMPLANT YAPILMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Dental implant uygulama öncesinde yapılması gereken hassas teşhis ve planlama aşamaları vardı. Zigoma implant uygulamalarından ise bu planlama ve teşhis aşamaları daha hassas bir şekilde yapılmalıdır. Hastanın tomografisi alınarak zigamo bölgesinin (üst çenenin) anatomik yapısı incelenmelidir. Zigoma implantlar sinüs bölgesine oldukça yakın geçmektedir, bu nedenle sinüs bölgesinde herhangi bir patolojinin olup olmadığı uygulama öncesinde bir kulak burun boğaz doktoru tarafından kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

ZİGOMATİK İMPLANT YAPTIRIRKEN DİŞ HEKİMİ YA DA HASTANE SEÇİMİNDE HANGİ KRİTERLER GÖZ ÖNÜNE ALINMALIDIR?

Zigoma implantlar daha komplike uygulaması olan prosedürlerdir. Bu nedenle zigoma uygulaması yaptıracak hastaların hastane ve hekim seçiminde çok dikkatli olması gerekmektedir. İşlem yaptıracak hastalar klinik seçimi yaparken kliniğin hijyen koşullarını, çene cerrahının bilgi ve tecrübesini, kliniğin ya da hastanenin tomografi, genel anestezi ya da sedasyon desteği olup olmadığını sorgulamalıdırlar.

İŞLEM SONRASI BAKIM NASIL OLMALIDIR?

Zigoma elmacık kemiği implantı yapılmasından sonra normal implant uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken koşullar aynen uygulanır.

Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve birkaç gün sıcak yememeleri gerekir. Bu hastaların geçici protez dönemlerinde hiçbir koşulda sert besinler yememeleri gerekir. Hastalar mutlaka yumuşak diyetle beslenmelidirler. Bunun nedeni diş implantlarına gelen yükün azaltılmasıdır. 3 ay sonra yapılan kalıcı protezlerde normal besin tüketimine başlayabilirler.

Diğer önemli nokta ise geçici protezlerde bir kırık oluşması haline mutlaka diş hekimine gidilmesidir. Zira kırık protezler implant kaybına neden olabilir.

 

UYGULAMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Zigoma implantının en büyük avantajı üst çene kemiği olmadığı için implant yapılamayan hastalara implant yapılabilmesidir. Kemik erimesi olan bu tip hastalarda uzun ve pahalı olan yeni kemik oluşturma işlemine gerek duyulmaz. Her hastada olan elmacık kemiklerine implantlar yerleştirilerek hastalara sabit ve hızlı protezler yapılabilir. Diğer bir avantajı ise, üst çenesinden kaza geçirmiş veya kanser gibi hastalıklar sonunda çenesi çıkartılmış hastalara da güvenle yapılabilmesidir.

 

 

UYGULAMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?
  • Tedavi süreci oldukça zahmetli ve zor olmaktadır.
  • Tedavi süresi uzun olmaktadır.
  • Sonucunda birçok komplikasyon ortaya çıkabilmektedir ve bunlar oldukça riskli olabilmektedir.
  • Maliyet açısından değerlendirilmesi durumunda, oldukça maliyetli bir tedavidir.
  • Tedavisinden sonra oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Beslenme düzenine dikkat edilmesinin yanı sıra kırık oluşması halinde de diş hekimi ziyaret edilmelidir. Aksi takdirde önemsenmeyen detaylar implant kaybına yol açabilmektedir.

 

KAYNAKÇA:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments